Identyfikacja istotnych oddziaływań, ryzyk i możliwości w łańcuchu wartości dokonywana powinna być w trakcie badania podwójnej istotności. Zgodnie z wytycznymi EFRAG-u ocena istotności powinna obejmować identyfikację istotnych IRO w łańcuchu wartości, ze szczególnym uwzględnieniem tego, gdzie w owym łańcuchu mogą się one zmaterializować (regiony geograficzne, działalności/sektory, operacje, dostawcy, klienci, inne relacje itp.).
Kolejnym krokiem po identyfikacji istotnych IRO dotyczących łańcucha wartości jest uwzględnienie ich w odpowiednich ujawnieniach. Warto zaznaczyć, że według wymagań ESRS (European Sustainability Reporting Standards) istotne oddziaływania, ryzyka i możliwości w łańcuchu wartości są szczególnie ważne dla ujawnień związanych z politykami, celami i działaniami. Nieco inaczej wygląda sprawa ujawnień w zakresie mierników (wskaźników), ponieważ w przypadku tych ujawnień, zwłaszcza w zakresie kwestii środowiskowych, ESRS wymagają uwzględnienia danych z łańcucha wartości nie we wszystkich wskaźnikach, a tylko w wybranych.
Natomiast kluczowym pytaniem jest, jak pozyskiwać dane z łańcucha wartości, tak aby rzetelnie przeprowadzić badanie istotności, a następnie wygenerować informacje spełniające cechy jakościowe informacji i aby właściwie ująć je w oświadczeniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju.
Możliwości pozyskania danych z łańcucha wartości zależą od szeregu czynników, przy czym jest to w dużej mierze uwarunkowane pozycją w łańcuchu wartości. W niektórych przypadkach spółka może wywierać wpływ lub być w stanie wywierać wpływ na podmioty w swoim łańcuchu wartości – przykładem takiej sytuacji jest spółka będąca dużym dostawcą lub klientem i w ten sposób wywierająca wpływ na relacje biznesowe czy też nawet zarządzająca wpływem. Możemy mieć również do czynienia z odwrotną sytuacją, kiedy to zdolność do uzyskania niezbędnych informacji o łańcuchu wartości, jak również jego zdolność do wnoszenia wkładu lub wpływania na zarządzanie IRO powstającymi w łańcuchu, może być ograniczona ze względu na charakter lub brak bezpośrednich ustaleń umownych lub poziom kontroli wykraczający poza zakres konsolidacji. Dlatego też, jeżeli spółka nie jest w stanie kontrolować działań swojego łańcucha wartości na wyższym lub niższym szczeblu i swoich relacji biznesowych, pozyskanie informacji dotyczących łańcucha wartości może okazać się dużym wyzwaniem. Natomiast punktem wyjścia do zbierania danych jest zrozumienie tego, gdzie i w jaki sposób:
¶ materiały wejściowe do produktów i/lub usług są pozyskiwane na wcześniejszych etapach łańcucha dostaw,