W ankiecie przeprowadzonej wśród 10 000 inwestorów indywidualnych w 13 krajach przez platformę inwestycyjno-tradingową eToro inwestorzy zostali zapytani o ich zaangażowanie w spółki rozwijające lub inwestujące w sztuczną inteligencję. Podczas gdy 31 proc. polskich inwestorów już posiada takie akcje, kolejne 48 proc. stwierdziło, że planuje zainwestować w spółki zajmujące się sztuczną inteligencją w przyszłości. Z ankiety wynika, że tylko 17 proc. krajowych inwestorów nie jest zainteresowanych taką inwestycją.
Polacy są jednymi z najbardziej skoncentrowanych na sztucznej inteligencji inwestorów globalnie. Co ciekawe, nawet Rada Języka Polskiego ogłosiła sztuczną inteligencję "Słowem Roku". Podczas gdy 31 proc. inwestorów w Polsce posiada akcje AI w swoich portfelach, średnia globalna wynosi 27 proc. Sztuczna inteligencja jest bardziej popularna tylko wśród inwestorów w Czechach (33 proc.) i USA (32 proc.). Podobną popularnością co w Polsce cieszy się również w Niemczech, a najmniejszą – wśród inwestorów indywidualnych w Australii (20 proc.).
Czytaj więcej
Wśród spółek mających szczególnie duże szanse na wzrosty w tym roku wymieniana jest Nvidia. Jej notowania już są rekordowo wysokie.
Największy apetyt na ten sektor mają najmłodsi inwestorzy (18-34 lata): 40 proc. z nich ma obecnie ekspozycję na akcje związane ze sztuczną inteligencją, w porównaniu do 29 proc. wśród osób w wieku 35-44 lata. Osoby w wieku 45-54 lat również doceniają potencjał sztucznej inteligencji – 37 proc. z nich posiada akcje. Takie walory ma natomiast tylko 13 proc. inwestorów w wieku powyżej 55 lat.
Wiodącym sektorem były technologie – 14 proc. badanych stwierdziło, że najprawdopodobniej zwiększy swoje inwestycje w tej branży. Na kolejnych miejscach znalazły się usługi finansowe (11 proc.) oraz nieruchomości, opieka zdrowotna i energetyka (wszystkie po 9 proc.) – wynika z badania „Puls Inwestora Indywidualnego”. W ramach ankiety, polscy inwestorzy zostali również zapytani o to, w jakich sektorach i klasach aktywów najprawdopodobniej zwiększą swoją ekspozycję w nadchodzących miesiącach. Aż 25 proc. (15 proc. globalnie) najprawdopodobniej zwiększy swoje inwestycje w kryptowaluty, 12 proc. (7 proc. globalnie) w krajowe obligacje, a 11 proc.(12 proc. globalnie) w krajowe akcje.