Polscy inwestorzy cenią sobie sztuczną inteligencję

Niemal co trzeci inwestor indywidualny w Polsce posiada obecnie w swoim portfelu inwestycyjnym akcje związane ze sztuczną inteligencją, a prawie połowa planuje zainwestować w spółki zajmujące się sztuczną inteligencją w przyszłości.

Publikacja: 10.01.2024 15:01

Polscy inwestorzy cenią sobie sztuczną inteligencję

Foto: AdobeStock

W ankiecie przeprowadzonej wśród 10 000 inwestorów indywidualnych w 13 krajach przez  platformę inwestycyjno-tradingową eToro inwestorzy zostali zapytani o ich zaangażowanie w spółki rozwijające lub inwestujące w sztuczną inteligencję. Podczas gdy 31 proc. polskich inwestorów już posiada takie akcje, kolejne 48 proc. stwierdziło, że planuje zainwestować w spółki zajmujące się sztuczną inteligencją w przyszłości. Z ankiety wynika, że tylko 17 proc. krajowych inwestorów nie jest zainteresowanych taką inwestycją.

Polacy są jednymi z najbardziej skoncentrowanych na sztucznej inteligencji inwestorów globalnie. Co ciekawe, nawet Rada Języka Polskiego ogłosiła sztuczną inteligencję "Słowem Roku". Podczas gdy 31 proc. inwestorów w Polsce posiada akcje AI w swoich portfelach, średnia globalna wynosi 27 proc. Sztuczna inteligencja jest bardziej popularna tylko wśród inwestorów w Czechach (33 proc.) i USA (32 proc.). Podobną popularnością co w Polsce cieszy się również w Niemczech, a najmniejszą – wśród inwestorów indywidualnych w Australii (20 proc.).

Czytaj więcej

Chwila oddechu po powrocie zwyżek firm technologicznych?

Największy apetyt na ten sektor mają najmłodsi inwestorzy (18-34 lata): 40 proc. z nich ma obecnie ekspozycję na akcje związane ze sztuczną inteligencją, w porównaniu do 29 proc. wśród osób w wieku 35-44 lata. Osoby w wieku 45-54 lat również doceniają potencjał sztucznej inteligencji – 37 proc. z nich posiada akcje. Takie walory ma natomiast tylko 13 proc. inwestorów w wieku powyżej 55 lat.

Wiodącym sektorem były technologie – 14 proc. badanych stwierdziło, że najprawdopodobniej zwiększy swoje inwestycje w tej branży. Na kolejnych miejscach znalazły się usługi finansowe (11 proc.) oraz nieruchomości, opieka zdrowotna i energetyka (wszystkie po 9 proc.) – wynika z badania „Puls Inwestora Indywidualnego”. W ramach ankiety, polscy inwestorzy zostali również zapytani o to, w jakich sektorach i klasach aktywów najprawdopodobniej zwiększą swoją ekspozycję w nadchodzących miesiącach. Aż 25 proc. (15 proc. globalnie) najprawdopodobniej zwiększy swoje inwestycje w kryptowaluty, 12 proc. (7 proc. globalnie) w krajowe obligacje, a 11 proc.(12 proc. globalnie) w krajowe akcje.

Wśród branż, polscy inwestorzy najczęściej planują zwiększyć swoje zaangażowanie w nieruchomości (17 proc.) i technologie (13 proc.). Przychylnie patrzą także na branżę energetyczną (11 proc.), usług finansowych (10 proc.) i opieki zdrowotnej (7 proc.).

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos