Okres zawirowań w gospodarce nie jest dobrym czasem na eksperymenty i ryzykowne inwestycje. Na znaczeniu zyskują spółki o solidnych fundamentach biznesowych, osiągające zyski i dzielące się nimi z akcjonariuszami.
Takich firm na warszawskiej giełdzie nie brakuje. Spośród ponad 400 spółek już niemal 100 zapowiedziało wypłatę, a ponad 50 podało konkretną kwotę. Przy obecnych stosunkowo niskich wycenach akcji tegoroczne stopy dywidendy (iloraz dywidendy przypadającej na jedną akcję oraz rynkowej ceny tej akcji) prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.
Czytaj więcej
Już niemal sto spółek notowanych na warszawskiej giełdzie zapowiedziało wypłaty dla akcjonariuszy. Niektóre oferują dwucyfrowe stopy dywidendy. Na które firmy warto postawić?
Uwaga na terminy
Coraz więcej spółek decyduje się na wypłatę zaliczek lub dzieli dywidendę na transze. Są też firmy, w których rok obrotowy jest przesunięty, i dywidendę wypłaca się w innych terminach niż standardowe.
Sezon dywidendowy na giełdzie trwa w zasadzie przez cały rok, ale najgorętsza jego część to okres od marca do września. Wiosną na rynek trafiają raporty roczne i przy tej okazji zarządy często wypowiadają się na temat dywidendy. W kolejnych tygodniach odbywają się walne zgromadzenia, podczas których akcjonariusze podejmują uchwały w sprawie zysku wypracowanego w poprzednim roku. Zazwyczaj dywidenda jest uchwalana zgodnie z rekomendacją zarządu, ale zdarzają się niespodzianki.