Budowa programów lojalnościowych opartych na akcjonariacie wymaga pozyskania przez spółki informacji o swoich akcjonariuszach i liczbie posiadanych przez nich akcji w danym okresie. Narzędziem przewidzianym w dyrektywie SRD II, którym KDPW może wesprzeć budowę programu, jest system identyfikacji akcjonariuszy spółek giełdowych.
Od 3 września 2020 r., zgodnie z przepisami art. 68j ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, na żądanie spółki giełdowej podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze są obowiązane udostępnić spółce informacje umożliwiające identyfikację akcjonariuszy oraz liczbę posiadanych przez nich akcji, według stanu na wskazany w tym żądaniu dzień. Spółka może zebrać te informacje za pośrednictwem KDPW.
Mechanizm ten służy nie tylko identyfikacji akcjonariuszy, stanowi również ułatwienie w nawiązaniu bieżącej komunikacji z inwestorami. Dwustronna relacja staje się impulsem dla akcjonariusza do długoterminowego zaangażowania kapitału, jak również zwiększenia zainteresowania bieżącym życiem spółki. Dzięki temu spółka jest w stanie zidentyfikować najbardziej aktywną grupę inwestorów, poznać ich bliżej oraz wyróżnić ich aktywność. Za narzędzie służące wyróżnieniu określonej grupy akcjonariuszy można uznać program lojalnościowy.
Programy lojalnościowe oparte na akcjonariacie są dla spółek krokiem w stronę budowy solidnych i długotrwałych relacji z akcjonariuszami. Mogą być z sukcesem stosowane na rynkach kapitałowych, czego przykładem są spółki publiczne, które w ten sposób nagradzają swoich akcjonariuszy za lojalność i długoterminowe inwestowanie środków w akcje spółki. Lojalny akcjonariusz może stać się lojalnym klientem, a lojalny klient – lojalnym akcjonariuszem. Programy lojalnościowe zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku kapitałowym.
Ustalenie stanu posiadania akcji wymaga złożenia przez spółkę wniosku o identyfikację akcjonariuszy. Identyfikacja akcjonariuszy spółki giełdowej, w tym uzyskanie informacji o liczbie posiadanych przez nich akcji, możliwa jest poprzez aplikację internetową KDPW „Identyfikacja akcjonariuszy". Proces powinien co do zasady zapewnić identyfikację wszystkich akcjonariuszy spółki. Informacja zbiorcza przekazywana przez KDPW spółce jest zbudowana na podstawie informacji cząstkowych, otrzymanych od pośredników zarówno krajowych, będących uczestnikami KDPW, jak też zagranicznych, z którymi KDPW zwykle nie posiada relacji kontraktowych. Co ważne, zgodnie z przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Krajowy Depozyt jest zobowiązany udostępnić spółce informacje o akcjonariuszach już w dniu następnym po dniu, do którego pośrednicy krajowi i zagraniczni mogą takie informacje przekazywać do KDPW. Proces zbierania informacji i tworzenia informacji zbiorczej jest więc w pełni zautomatyzowany, a Krajowy Depozyt musi polegać na jakości i terminowości informacji przekazywanych przez pośredników.