Po co robić programy lojalnościowe?

Dzięki wprowadzeniu dyrektywy SRD II, spółki giełdowe zyskały możliwość korzystania z narzędzi umożliwiających aktywizację swoich akcjonariuszy, m.in.: poprzez zachęcanie do inwestowania w dłuższej perspektywie czasowej, zwiększanie zaangażowania w nadzór korporacyjny nad bieżącymi sprawami spółki oraz nawiązanie bezpośredniej relacji ze spółką.

Publikacja: 12.06.2022 09:30

Michał Stępniewski Wiceprezes Zarządu Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Michał Stępniewski Wiceprezes Zarządu Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Foto: materiały prasowe

Budowa programów lojalnościowych opartych na akcjonariacie wymaga pozyskania przez spółki informacji o swoich akcjonariuszach i liczbie posiadanych przez nich akcji w danym okresie. Narzędziem przewidzianym w dyrektywie SRD II, którym KDPW może wesprzeć budowę programu, jest system identyfikacji akcjonariuszy spółek giełdowych.

Od 3 września 2020 r., zgodnie z przepisami art. 68j ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, na żądanie spółki giełdowej podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze są obowiązane udostępnić spółce informacje umożliwiające identyfikację akcjonariuszy oraz liczbę posiadanych przez nich akcji, według stanu na wskazany w tym żądaniu dzień. Spółka może zebrać te informacje za pośrednictwem KDPW.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos