Jak Cię ocenia przyszły pracodawca?

Kariera | Assessment Center, czyli Centrum Oceny Spośród rzeszy absolwentów, która rokrocznie pojawia się na rynku pracy, każdy pracodawca stara się wybrać najlepszych. Jednym z najbardziej zaawansowanych procesów rekrutacyjnych jest Assessment Center. Najczęściej ma formę spotkań, podczas których oceniana jest praca i wynik zadanych kandydatom różnorodnych zadań.

Publikacja: 21.11.2003 06:08

Główną zaletą Assessment Center jest skuteczność. Po przeprowadzeniu oceny kandydata selektorzy dysponują różnorodnymi o nim informacjami, dlatego trafnie podejmują decyzje. Jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz miał okazję uczestniczyć w takim procesie, starając się o pracę, praktykę lub stypendium. Podpowiemy Ci, czego możesz się spodziewać podczas Assessment Center.

"In-basket", czyli koszyk zadań

Kandydat zastaje biurko pełne dokumentów pozostawionych przez swojego poprzednika. Wśród papierów pojawiają się zarówno rzeczy zupełnie nieistotne, listy zawierające kluczowe informacje dotyczące realizowanych projektów. Zadaniem kandydata jest zapoznanie się z dokumentacją oraz przygotowanie planu działania. W tego typu ćwiczeniach oceniane są umiejętności ustalania priorytetów, zdolności organizacyjne, zarządzanie czasem.

Zadania zespołowe

Kandydat proszony jest o wykonanie zadania razem z innymi uczestnikami. Często wszyscy dostają tylko ogólną instrukcję, a wybór metody działania i zaplanowanie pracy są integralną częścią ćwiczenia i również podlegają ocenie. Zespół może np. otrzymać polecenie wybrania ekwipunku na wyprawę na bezludną wyspę. Nawet takie z pozoru proste zadanie daje selektorom świetne możliwości oceny pracy w zespole, umiejętności przywódczych, inicjatywy i zaangażowania, twórczego podejścia do problemu i zdolności przekonywania.

Case studies,

czyli analizy przypadku

Uczestnik case study otrzymuje informacje dotyczące hipotetycznej sytuacji dotyczącej firmy lub działu (na przykład raporty sprzedaży, informacje o rynku, konkurencji, dane finansowe). Indywidualnie lub we współpracy z pozostałymi uczestnikami musi ocenić sytuację: mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia zewnętrzne itp. Zazwyczaj elementem zadania jest również przygotowanie strategii dalszego działania. W czasie studium przypadku selektorzy oceniają jego umiejętności analityczne, kreatywność, a także wiedzę merytoryczną i orientację biznesową.

Prezentacje

Zadaniem kandydata może być przygotowanie i przeprowadzenie prezentacji wybranego tematu. Przeważnie do dyspozycji otrzymuje pomoce: arkusze papieru, flamastry, folię, rzutnik lub też komputer z rzutnikiem multimedialnym. Oceniana jest zarówno forma, jak i treść prezentacji, umiejętność porządkowania i przedstawiania informacji, logika wywodu, a także komunikatywność, pewność siebie i odporność na stres. Pod uwagę może być wzięta również dyscyplina czasowa.

Próbki pracy

To hasło obejmuje różnorodne zadania będące częścią przyszłej pracy. Próbki pracy to okres próbny w miniaturze - selektorzy starają się stworzyć warunki zbliżone do zwykłej sytuacji zawodowej. Kandydat na przedstawiciela handlowego może zostać poproszony o przeprowadzenie rozmowy z klientem i zaoferowanie mu nowego produktu.

Dyskusje grupowe

Dyskusje grupowe są prostym zadaniem popularnym podczas assessment centers. Grupa osób proszona jest o przedyskutowanie przedstawionej kwestii i ustalenie wspólnego punktu widzenia. Czasem selektorzy wyznaczają poszczególnym osobom role w zespole lub też przedstawiają każdej osobie inne - czasem sprzeczne - cele. Podczas takich zadań oceniane są umiejętności współpracy w grupie i zdolności przywódcze, inicjatywa, komunikatywność, a także skuteczność przekonywania.

Elementem Assessment Center mogą być również różnego rodzaju testy psychologiczne, sprawdziany wiedzy merytorycznej. Często też podczas takich spotkań następuje weryfikacja poziomu znajomości języków obcych. n

KMW, Korba.pl

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos