Najmłodsi znów wchodzą na parkiet

Ruszyła 18 edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Pula nagród sięga 100 tys. zł. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a także VII i VIII klas szkół podstawowych. Rejestracja potrwa do 20 października.

Publikacja: 24.09.2019 11:31

Najmłodsi znów wchodzą na parkiet

Foto: Adobestock

To fantastyczny projekt, który uczy poprzez zabawę w inwestowanie, ale jednocześnie przygotowuje do wejścia w dorosłość, podejmowania decyzji finansowych i zarządzania własnym majątkiem. Mam nadzieję, że podobne programy, dzięki którym uczniowie mogą zyskać wiedzę praktyczną, staną się w przyszłości elementem szkolnej podstawy programowej – mówi Marek Dietl, prezes zarządu GPW. Projektowi nie można odmówić rozmachu. Do tej pory w SIGG wzięło udział ponad 260 tys. nastolatków z całej Polski. Jest to bez wątpienia bardzo dobra okazja, by poczuć czym jest ryzyko i uświadomić sobie, że jest ono wpisane w genotyp rynków finansowych. Co istotne – aby wziąć udział w SIGG nie trzeba znać się na giełdzie. Potrzebną wiedzę można zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej SIGG, na której w tym roku zostały dodane nowe funkcjonalności.

Główne zasady

Podczas SIGG uczestnicy będą inwestować wirtualne środki na specjalnie przygotowanej platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określonym kapitałem. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Wprawdzie zarówno inwestowane pieniądze, jak i zawierane transakcje, są wirtualne, ale zlecenia są realizowane na podstawie pochodzących z rzeczywistego rynku ofert kupna i sprzedaży. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie w praktyce uczą się na czym polega inwestowanie, poznają ryzyko z tym związane i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu.

SIGG to praca zespołowa, analizowanie, śledzenie informacji rynkowych i notowań, wspólne podejmowanie decyzji oraz składanie zleceń i dokonywanie transakcji. Najlepsze zespoły mają szansę poznać się w czasie finału organizowanego w Sali Notowań GPW.

Najważniejsze terminy

Gra podzielona jest na etapy:

Gra testowa: (21 października 2019 r. - 31 października 2019 r.),

Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (4 listopada 2019 r. - 10 stycznia 2020 r.),

Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (25 lutego 2020 r. – 26 marca 2020 r.),

Finał w Sali Notowań GPW (16 kwietnia 2020 r.).

Szczegółowe harmonogramy na https://sigg.gpw.pl/

Dodatkowo każdy zespół ma możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

Cenne nagrody

10 tys. zł to nagroda dla najlepszego zespołu. Pozostałe ekipy i nauczyciele, którzy zajmą kolejne miejsca na podium oraz miejsca od czwartego do 20-ego także mogą liczyć na nagrody finansowe. Specjalne nagrody czekają na klasy oraz osoby z najlepszymi wynikami w części edukacyjnej SIGG. Pozostaje więc pytanie – jak się zarejestrować? Pierwszy krok wykonuje nauczyciel - opiekun grupy, który rejestruje szkołę oraz dodaje nazwy zespołów na https://sigg.gpw.pl/sigg/signup/teacher . Następnie każdy z uczniów zakłada własne konto, wybiera szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna rozgrzewka, czyli gra testowa, a potem czas na wirtualne inwestowanie.

"Parkiet" jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie i życzymy powodzenia.

Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Masz gotówkę i chcesz zainwestować w obligacje? Tłumaczymy, jak to zrobić
Inwestycje
Gaz ziemny ponownie w centrum uwagi. Notowania mocno idą w górę