Stwórz plan postępowania

Edukacja | Zanim przeprowadzisz transakcję Dla wielu osób dobry inwestor to taki, który wie, kiedy i jakie akcje kupić. Okazuje się jednak, że takie umiejętności to nie wszystko i oprócz dobrego kupna konieczna jest też znajomość zasad zarządzania wielkością pozycji oraz dobre wyczucie momentu sprzedaży. Dopiero dysponowanie taką wiedzą pozwala na stworzenie planu, który powinien być podstawą zawarcia każdej transakcji.

Publikacja: 24.11.2003 06:32

Duża część niedoświadczonych inwestorów pamięta właśnie tylko o tym, żeby dobrze kupić. Jeżeli pojawi się okazja do zawarcia transakcji, to zazwyczaj angażują w nią większość środków posiadanych na rachunku inwestycyjnym. I rzadko zastanawiają się, co robić, kiedy coś pójdzie nie tak, jak oczekiwali. Zdarza się, że postanowią sprzedać akcje, kiedy osiągną np. 20% zysku lub jak cena dotrze do jakiegoś z góry określonego poziomu. Co jednak zrobić, gdy notowania w ogóle nie chcą rosnąć lub gdy wprawdzie trochę zyskały, ale zanim dotarły do wyznaczonego celu, rozpoczęły się spadki-

Takie scenariusze dość często pojawiają się w życiu inwestora. Dlatego każdy powinien mieć opracowany plan postępowania, gdy one wystąpią. W przeciwnym wypadku niewielkie i często przypadkowe zmiany z dnia na dzień (często określane szumem rynku), będą miały zbyt duży wpływ na nasze postępowanie. To zapewne będzie prowadziło do nadmiernej liczby transakcji. Natomiast dużo transakcji będzie negatywnie wpływało na wartość portfela, gdyż za każdym razem będziemy musieli zapłacić prowizję. W grze na giełdzie pewne jest tylko, że zarobi makler. Dobrze pokazują to statystyki z trwającej właśnie gry dla studentów. Po pięciu dniach rywalizacji na niektórych rachunkach prowizje zabrały już ponad 6 tys. zł, czyli ponad 6% początkowego kapitału. Większość z tych najaktywniejszych studentów znajduje się, niestety, w końcówce rankingu, a wartość ich portfeli jest mniejsza od początkowej o mniej więcej kwotę opłat za zawarcie transakcji.

Zanim więc przystąpimy do zawarcia transakcji, opracujmy plan. Postarajmy się ocenić szanse i zagrożenia związane z posiadaniem danych papierów w portfelu. Na tej podstawie ustalmy, jaką część pieniędzy chcemy na nie przeznaczyć. Zastanówmy się, kiedy sprzedamy akcje. Ustalmy jakąś cenę poniżej poziomu zakupu, która będzie oznaczała maksymalną stratę, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować. Jeżeli notowania spadną poniżej tej bariery, nie wahajmy się pozbyć "trefnego" towaru. Trzeba też ustalić, kiedy zamkniemy pozycję, gdy po wzrostach rozpoczną się spadki. Może to być np. 10% poniżej ostatniego szczytu lub w momencie spadku ceny poniżej średniego kursu z ostatnich 15 sesji. Dopiero w momencie, kiedy będziemy mieli taki plan, można przystąpić do zakupów. Jedyne co później pozostaje, to trzymać się wcześniejszych postanowień. Ci, którym się to uda, będą znacznie bliżej odniesienia sukcesu na giełdzie.

Polecana lektura:

"Giełda, wolność i pieniądze.

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos