Fundusze inwestycyjne także dla studentów

Jesteś studentem szkoły humanistycznej- A może po prostu nie interesujesz się giełdą- Jednak nie podoba Ci się to, że odsetki od Twoich lokat w banku nie pokrywają nawet opłat związanych z prowadzeniem rachunku. Chcesz zainwestować swoje oszczędności" Wejdź w świat funduszy inwestycyjnych.

Publikacja: 24.11.2003 09:48

Uczestnicy funduszy inwestycyjnych, wpłacając swoje pieniądze, robią to z nadzieją, że w przyszłości odzyskają zainwestowaną gotówkę powiększoną o przyzwoity zysk. W większości przypadków nie ma żadnych ograniczeń co do kwoty i częstotliwości wpłat. Pewne ograniczenia mogą wystąpić w przypadku planów systematycznego oszczędzania lub innych systemów inwestycyjnych, które są znane na polskim rynku. Wówczas uczestnik deklaruje minimalną kwotę wpłaty z określoną częstotliwością. Zazwyczaj są to kwoty niewielkie, ok. 100-150 zł. Pozwala to inwestorowi na regularne oszczędzanie.

Zdaj się na profesjonalistów

Fundusz inwestycyjny jest instytucją, która lokuje powierzone mu środki pieniężne w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. Działa w imieniu indywidualnych inwestorów. Zbiera od nich pieniądze i kupuje za nie akcje, obligacje i inne walory. Korzysta jednak przy tym z przywilejów dostępnych inwestorom instytucjonalnym. To właśnie za ich pośrednictwem możemy stać się właścicielami bonów skarbowych. Z usług funduszy korzystają ci, którzy chcieliby pomnożyć swoje oszczędności, wykorzystując duże możliwości osiągania zysków, jakie dają rynki finansowe, ale ze względu na brak wiedzy lub czasu na prowadzenie własnych analiz, powierzają swoje pieniądze specjalistom od inwestowania.

Otwórz rejestr

Aby stać się uczestnikiem funduszu, trzeba otworzyć tzw. rejestr w banku lub biurze maklerskim. To rodzaj konta, na którym zapisywane będą twoje inwestycje. Jeśli fundusz trafnie zainwestował i wartość inwestycji wzrosła, to rośnie też cena jednostki. Kupić i sprzedać jednostki można w każdej chwili, zawsze po aktualnej cenie. Zarabiasz na różnicy cen.

Pieniądze wpłacane przez uczestników do funduszu zostają przeliczone na tzw. jednostki uczestnictwa. Uczestnikiem funduszu inwestycyjnego stajemy się przez zakup jednostek uczestnictwa. Ich wycena jest dokonywana każdego dnia sesyjnego i publikowana w środkach masowego przekazu. Klient ma do wyboru trzy podstawowe grupy funduszy różniące się ryzykiem i oczekiwaną stopą zwrotu.

Aby dobrze wybrać, warto porównać wyniki, jakie do tej pory osiągały fundusze zarządzane przez poszczególne Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. To pozwala ocenić jakość zarządzania poszczególnych towarzystw. Trzeba jednak pamiętać - nigdy nie ma gwarancji, że dotychczasowe osiągnięcia powtórzą się w przyszłości.

Otwarte, zamknięte i mieszane

TFI oferują trzy podstawowe typy funduszy: otwarte, zamknięte i mieszane. Najpopularniejsze z nich to fundusze otwarte, których czas działania i liczba przystępujących do nich osób jest nieograniczona. Od zysku osiągniętego w funduszach otwartych zapłacisz podatek. Możesz tego jednak uniknąć, decydując się na przystąpienie w odpowiednim momencie do funduszu zamkniętego lub mieszanego. Aby stać się ich uczestnikiem, musisz kupić oferowane przez nie papiery wartościowe (certyfikaty inwestycyjne), które są notowane na giełdzie. Certyfikaty możesz sprzedać w dowolnym momencie na parkiecie lub odsprzedać je funduszowi we wskazanym terminie.

Oszczędzając za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych nie tracimy niezależności finansowej. Sami decydujemy o wielkości wpłat, a także o przyszłych zyskach, jakie osiągniemy. Musimy tylko wybrać odpowiednie towarzystwo, które w profesjonalny sposób będzie inwestowało i pomnażało nasze pieniądze.

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos