Uczestnicy funduszy inwestycyjnych, wpłacając swoje pieniądze, robią to z nadzieją, że w przyszłości odzyskają zainwestowaną gotówkę powiększoną o przyzwoity zysk. W większości przypadków nie ma żadnych ograniczeń co do kwoty i częstotliwości wpłat. Pewne ograniczenia mogą wystąpić w przypadku planów systematycznego oszczędzania lub innych systemów inwestycyjnych, które są znane na polskim rynku. Wówczas uczestnik deklaruje minimalną kwotę wpłaty z określoną częstotliwością. Zazwyczaj są to kwoty niewielkie, ok. 100-150 zł. Pozwala to inwestorowi na regularne oszczędzanie.
Zdaj się na profesjonalistów
Fundusz inwestycyjny jest instytucją, która lokuje powierzone mu środki pieniężne w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. Działa w imieniu indywidualnych inwestorów. Zbiera od nich pieniądze i kupuje za nie akcje, obligacje i inne walory. Korzysta jednak przy tym z przywilejów dostępnych inwestorom instytucjonalnym. To właśnie za ich pośrednictwem możemy stać się właścicielami bonów skarbowych. Z usług funduszy korzystają ci, którzy chcieliby pomnożyć swoje oszczędności, wykorzystując duże możliwości osiągania zysków, jakie dają rynki finansowe, ale ze względu na brak wiedzy lub czasu na prowadzenie własnych analiz, powierzają swoje pieniądze specjalistom od inwestowania.
Otwórz rejestr
Aby stać się uczestnikiem funduszu, trzeba otworzyć tzw. rejestr w banku lub biurze maklerskim. To rodzaj konta, na którym zapisywane będą twoje inwestycje. Jeśli fundusz trafnie zainwestował i wartość inwestycji wzrosła, to rośnie też cena jednostki. Kupić i sprzedać jednostki można w każdej chwili, zawsze po aktualnej cenie. Zarabiasz na różnicy cen.