Analiza techniczna, czyli badanie wykresów, jest zdecydowanie bardziej użyteczna w krótkim terminie. To przy jej pomocy można ustalać dokładny moment kupna akcji. Wybierając które, warto jednak skorzystać z możliwości, jakie daje analiza fundamentalna. Inwestora wykorzystującego tę technikę nie interesują wykresy cen akcji. W swojej pracy skupia się natomiast na wynikach finansowych przedsiębiorstwa, sytuacji branży, w której ono się znajduje, otoczeniu gospodarczym i wielu innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na cenę. Jego celem jest ustalenie wartości przedsiębiorstwa, oszacowanie przyszłych zysków i perspektyw rozwoju. Na tej podstawie może sklasyfikować spółki pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Porównując rynkową wartość akcji z jego własną wyceną, może ocenić, czy warto kupić dane papiery, czy nie.
Jeżeli okazuje się, że cena na giełdzie jest niższa od rzeczywistej wartości, mówi się, że akcja jest niedowartościowana i warto ją kupić. Problem jednak tylko w tym, że kurs giełdowy jest odzwierciedleniem wiedzy wszystkich uczestników rynku, a nie pojedynczych inwestorów i trudno ocenić, jakie informacje nie są jeszcze znane temu tłumowi lub co w danym momencie jest dla niego najważniejsze. Z tego powodu, choć ocena wartości akcji sporządzona przez analityka może być prawidłowa, kurs giełdowy przez długi czas może tego nie potwierdzać. Kupione akcje, zamiast drożeć, mogą jeszcze sporo spaść, zanim dotrą do wyznaczonego celu. W takiej sytuacji dość sensownym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z narzędzi analizy technicznej do znalezienia najlepszego momentu na zakup.
W analizie fundamentalnej podstawowym narzędziem pracy i zarazem głównym źródłem informacji o kondycji firmy jest jej raport finansowy. W nim można znaleźć dane o zysku, jaki spółka odnotowała w danym okresie, wielkości sprzedaży ponoszonych kosztów i wiele innych, cennych informacji. Następnie porównuje się je z historycznymi wielkościami, aby ocenić długoterminową tendencję lub sprowadza się je do niewielkiej ilości wskaźników charakteryzujących sytuację spółki. Dzięki nim można porównać przedsiębiorstwo z konkurencją i wyłonić liderów poszczególnych branż. Najczęściej spotykane wskaźniki analizy fundamentalnej to C/Z (ang. P/E), czyli cena do zysku, który mówi, ile musimy zapłacić za jednego złotego zysku spółki, ROE (zwrot na kapitale własnym) informujący o efektywności wykorzystywania dostępnych środków przez firmę oraz EPS (zysk na jedną akcję).
polecana strona: www.parkiet.com/narzedzia/pigula.jsp