Zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi w USA przez MRI (Management Recruiters International, Inc.) zapotrzebowanie na nowych pracowników w sektorze szeroko pojętych finansów jest większe niż kiedykolwiek dotychczas. Aż 56,9% dyrektorów działów kadr planuje w najbliższym roku zwiększyć zatrudnienie w kierowanej przez siebie instytucji. Tylko 6,8% zadeklarowało ograniczenia w zasobach ludzkich.
Polska rzeczywistość
Zgoła inaczej sytuacja ma się w Polsce. Postępujące procesy konsolidacji banków i innych instytucji finansowych doprowadzają do znacznego ograniczenia zatrudnienia, potęgowanego dodatkowo już istniejącym przerostem zatrudnienia, szczególnie w sektorze bankowym. Według badań, szacuje się, że w polskiej bankowości istnieje blisko 60--proc. przerost zatrudnienia. Co, oczywiście, nie oznacza, że banki nie zatrudniają absolwentów - często zwalniają słabiej wykształcone kadry, by przyjąć ludzi po studiach.
Finanse to jednak nie tylko banki, ale również wiele innych instytucji oferujących równie ciekawe perspektywy rozwoju zawodowego. Osoby zainteresowane karierą w sektorze finansów mogą wybrać usługi doradcze, księgowe, jak również instytucje związane z rynkiem kapitałowym - fundusze emerytalne, inwestycyjne, venture capital i wiele innych. Różnorodność instytucji finansowych operujących na rynku pieniężnym i kapitałowym zwiększa się z rozwojem operacji kapitałowych i wprowadzaniem nowych usług.
Nowe standardy w bankowości