Jaka praca po finansach?

Pracę w bankowości i finansach dostać niełatwo. Jednak branża ta jest bardzo prestiżowa, a w dłuższej perspektywie - także dobrze płatna.

Publikacja: 28.11.2003 08:37

Zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi w USA przez MRI (Management Recruiters International, Inc.) zapotrzebowanie na nowych pracowników w sektorze szeroko pojętych finansów jest większe niż kiedykolwiek dotychczas. Aż 56,9% dyrektorów działów kadr planuje w najbliższym roku zwiększyć zatrudnienie w kierowanej przez siebie instytucji. Tylko 6,8% zadeklarowało ograniczenia w zasobach ludzkich.

Polska rzeczywistość

Zgoła inaczej sytuacja ma się w Polsce. Postępujące procesy konsolidacji banków i innych instytucji finansowych doprowadzają do znacznego ograniczenia zatrudnienia, potęgowanego dodatkowo już istniejącym przerostem zatrudnienia, szczególnie w sektorze bankowym. Według badań, szacuje się, że w polskiej bankowości istnieje blisko 60--proc. przerost zatrudnienia. Co, oczywiście, nie oznacza, że banki nie zatrudniają absolwentów - często zwalniają słabiej wykształcone kadry, by przyjąć ludzi po studiach.

Finanse to jednak nie tylko banki, ale również wiele innych instytucji oferujących równie ciekawe perspektywy rozwoju zawodowego. Osoby zainteresowane karierą w sektorze finansów mogą wybrać usługi doradcze, księgowe, jak również instytucje związane z rynkiem kapitałowym - fundusze emerytalne, inwestycyjne, venture capital i wiele innych. Różnorodność instytucji finansowych operujących na rynku pieniężnym i kapitałowym zwiększa się z rozwojem operacji kapitałowych i wprowadzaniem nowych usług.

Nowe standardy w bankowości

Osoby planujące karierę zawodową związaną z bankowością mają możliwość wyboru jednej z kilku specjalności. W 1998 roku walne zgromadzenie Związku Banków Polskich przyjęło standardy kwalifikacyjne dla pracowników bankowości.

Ze względu na różnorodność czynności i zadań pracowników banku zostały wyodrębnione następujące specjalizacje bankowe: organizacja i zarządzanie, operacje bankowe krajowe, operacje bankowe zagraniczne, rachunkowość bankowa, analiza kredytowa i fundamentalna, rynek pieniężny i kapitałowy, marketing bankowy, informacja i informatyka bankowa, bankowa obsługa prawna. Dla obecnych pracowników instytucji bankowych nowe reguły określania umiejętności mogą stanowić wyznacznik przyszłej ścieżki kariery. Dla młodych absolwentów wkraczających w sektor bankowości mają szansę stać się drogowskazem rozwoju zawodowego.

Kontakt z klientem coraz ważniejszy

Oprócz specjalistów od specyficznych operacji bankowych, niezwykle istotną rolę odgrywają specjaliści ds. kontaktów z klientem. Mowa tu między innymi o pracownikach działów finansów przedsiębiorstw oraz działów obsługujących klientów korporacyjnych. Do ich zadań należy pozyskiwanie nowych klientów, sprzedaż usług bankowych, znajomość specyfiki biznesowej klienta, umiejętność przeprowadzania analiz finansowych oraz doradzanie klientowi, które z operacji i instrumentów są najodpowiedniejsze dla specyfiki jego działalności. W każdym banku prowadzącym sprawy dużych i średnich przedsiębiorstw, działy obsługi klientów instytucjonalnych zatrudniają od kilku do kilkudziesięciu specjalistów.

Staż na początekNajlepszym sposobem rozpoczęcia pracy w instytucjach finansowych są praktyki i staże. Wiele firm i banków posiada specjalne programy dla młodych ludzi zainteresowanych pracą. Wiele wręcz wymaga odbycia stażu przed decyzją o zatrudnieniu. Pozwala to na dokładne poznanie absolwenta, sprawdzenie jego umiejętności i wiedzy, predyspozycji do pracy w danym dziale. Przykładem są prestiżowe banki, które nie zatrudniają osób z ulicy. Dla wszystkich zainteresowanych prowadzone są specjalne programy, które pozwalają im poznać specyfikę pracy w poszczególnych działach, a z drugiej wyselekcjonować najlepszych kandydatów do pracy.Podsumowując, kariera w finansach nie jest rzeczą prostą. Aby osiągnąć wysoką pozycję, należy uczyć się jeszcze długo po skończeniu studiów. Zapracowanie sobie na awans i co za tym idzie - na ciekawszą pracę musi być okupione sporym wysiłkiem. Pamiętajmy jednak, że to jedna z najbardziej prestiżowych branż.

PRACUJ.PL

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos