Zdobądź praktykę w międzynarodowej firmie

Największym wyzwaniem dla studenta poszukującego praktyk są międzynarodowe koncerny. Dlaczego? Odbycie stażu w takiej firmie to prestiż, szansa na zdobycie doświadczenia, czasem duże pieniądze.

Publikacja: 04.12.2003 09:10

Wiadomo już, że bez doświadczenia nie mamy wielkich szans na pracę zaraz po ukończeniu studiów. Bez zawodowego "szlifu" nie będziemy również pracować na wymarzonym stanowisku. Raczej jako pomoc biurowa lub - w najlepszym wypadku - asystent. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy podjęli regularną pracę jednocześnie studiując, ale często jest to po prostu niemożliwe.

Nie należy jednak od razu stawiać się na przegranej pozycji, tylko ruszyć do boju. Nawet jeśli nie uda nam się od razu zdobyć praktyki, z procesu rekrutacyjnego wyjdziemy bogatsi o cenne doświadczenia.

Firmy i instytucje kierują ofertę przeważnie do starszych studentów, przynajmniej III roku. Powód: więcej wolnego czasu, umiejętności i sprecyzowanych zainteresowań.

Nauka i rekrutacja w jednym

Niestandardową formą ubiegania się o praktykę jest udział w internetowym forum firmy Nestle. Jest to rodzaj forum dyskusyjnego, na którym Nestle publikuje studia przypadku. Zarejestrowani uczestnicy forum mogą proponować rozwiązania poszczególnych case study i dyskutować z innymi uczestnikami nad różnymi rozwiązaniami. Autorzy najciekawszych otrzymają zaproszenie przez Nestle na szkolenia menedżerskie. Będą też zakwalifikowani do II etapu procesu rekrutacyjnego, jakim jest program "Letnia praktyka z Nestle". Jest więc o co walczyć. Tegoroczna edycja forum potrwa do 18 grudnia.

Inną propozycję dla studentów ma PricewaterhouseCoopers. Organizuje na uczelniach Akademie Doradztwa. Są to symulacje kierowane do studentów kierunków ekonomicznych i prawniczych. Uczestnicy wcielają się w rolę konsultanta w jednym z trzech obszarów: doradztwa podatkowego, księgowego lub audytu.

Najlepsi mogą wygrać praktykę w konkursie "Grasz o staż". 16 lutego przyszłego roku rusza IX edycja programu. Skierowany jest on zarówno do studentów kierunków finansowych, technicznych, prawniczych, jak i humanistycznych. Aby wziąć udział w grze, należy rozwiązać dwa zadania z ponad 20 dziedzin (sprzedaż, finanse i księgowość, ekologia, handel zagraniczny, logistyka, ochrona środowiska, prawo i wiele innych) i przesłać je z formularzem zgłoszeniowym do 5 kwietnia. Najlepsi zdobędą praktyki w firmach, organizacjach rządowych i administracji publicznej. Konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością.

Programy praktyk

Propozycja firm międzynarodowych zawiera nie tylko ofertę pojedynczych stażów, lecz często również regularne programy praktyk. Skierowane są one głównie do studentów IV i V roku, czasem także do świeżo upieczonych absolwentów. Podstawowe wymogi stawiane kandydatom to dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego (zwykle angielskiego), zdolności analityczne, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres, czasem dobre wyniki na studiach. Standardowa procedura rekrutacji do programu rozpoczyna się od selekcji nadesłanych aplikacji. Kandydaci muszą następnie przejść różnorodne testy językowe i analityczne (werbalne, numeryczne). Najlepsi przechodzą do ostatniego etapu - rozmowy kwalifikacyjnej.

Pewną odmianą procesu rekrutacji do programu praktyk są wspomniane już case studies. Mogą odbywać się w internecie, na uczelniach lub w samych firmach. W ubiegłym roku w Procter & Gamble odbył się Business Case Study. Był to tygodniowy program edukacyjny, podczas którego studenci wypracowywali rozwiązania biznesowe dla firmy. Do grudnia br. studenci mogą rozwiązać tegoroczny Internet P&G Business Case Study.

Gdzie i kiedy?

Najczęściej z ofertą międzynarodowych firm można zapoznać się odwiedzając ich strony internetowe. Studenci często mogą spotkać się z przedstawicielami koncernów na uczelni - w czasie prezentacji firmy (np. w ramach Dni Kariery) lub w czasie różnych gier symulacyjnych, wykładów i studiów przypadku, organizowanych przez same koncerny lub organizacje studenckie.Nabory na praktyki w dużych firmach odbywają się praktycznie przez cały rok. Procter & Gamble proponuje studentom zarówno Program Praktyk Letnich, jak i Całoroczny Program Praktyk Menedżerskich. Ponadto dla studentów 4 i 5 roku odbywają się każdego roku Seminaria Europejskie. Firmy konsultingowe proponują studentom praktyki głównie w działach doradztwa gospodarczego, prawnego i audytu. Do 31 marca 2004 r. można zgłaszać się na miesięczną praktykę do działu doradztwa prawnego w Ernst & Young.

Magdalena Roszczuk

Więcej informacji o praktykach znajdziesz na stronach:

www.grasz.pl; www.forum.nestle.pl; www.kariera.pwc.com;

www.kariera.procter.pl; www.ey.com.pl

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos