Badanie kondycji firm

Edukacja | Analiza fundamentalna Przewidywanie ruchów cen akcji na giełdzie na podstawie szerokiego wachlarza czynników ekonomicznych, politycznych, środowiskowych dotyczących zarówno spółki, jak otoczenia, w jakim ona funkcjonuje, to zadanie analizy fundamentalnej.

Publikacja: 09.12.2003 06:57

Odpowiedź na pytanie, jaką decyzję podjąć w danym momencie w odniesieniu do danych akcji, analitycy fundamentalni opierają na badaniu sprawozdań finansowych firmy, jej słabych i silnych stron, a także obserwacji tego, co dzieje się w całej branży i gospodarce. Można więc wyróżnić kilka obszarów analizy fundamentalnej.

Analiza makroekonomiczna

Przedsiębiorstwa nie działają w próżni. Osiągane wyniki są pochodną ogólnej koniunktury gospodarczej w kraju. W okresach szybkiego wzrostu PKB łatwiej jest o zyski i rozwój spółek niż, gdy trwa stagnacja lub recesja. Ważne jest to, czy rozwój gospodarczy jest zrównoważony. O tym informują saldo bilansu płatniczego, inflacja, czy kondycja budżetu. Znaczenie mają także poziom stóp procentowych czy kurs walutowy. Wysokie koszty pieniądza powodują, że obligacje są wyżej oprocentowane i tym samym bardziej konkurencyjne wobec akcji. Tracąca na wartości waluta zniechęca zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału. Obawiają się, że w momencie wychodzenia z rynku będą zmuszeni nabywać walutę po wyższej cenie niż ją sprzedali kupując lokalne aktywa. To ograniczyłoby ich zyski czy wręcz powiększyło straty. Na tym etapie analizy próbujemy zatem dowiedzieć się, czy warto w ogóle ulokować środki na rynku akcji.

Analiza sektorowa

Nawet gdy warunki gospodarcze inwestowania w akcje są sprzyjające każda branża rozwija się w innym tempie. Jeśli wzrost gospodarczy napędzany jest wydatkami konsumenckimi pozytywnie odbija się to na wynikach spółek na przykład z sektora handlowego, czy spożywczego. Inna sytuacja jest, gdy wyraźnie zwiększają się inwestycje przedsiębiorstw, a konsumenci wydają mniej. Korzysta na tym branża technologiczna. Jednocześnie spółka jest w lepszym położeniu, gdy działa w sektorze chronionym przepisami przed obcą konkurencją, niż w warunkach całkowicie wolnego rynku.

Można podać wiele przykładów potwierdzających, że warto przywiązywać wagę do tego, co dzieje się w poszczególnych branżach. Przypomnijmy tylko hossę internetową z końca lat 90., gdzie spółki informatyczne dały kilkakrotnie więcej zarobić niż przemysłowe.

Analiza sytuacyjna

Spółki w różnym stopniu są przygotowane do rywalizowania z konkurencją. Wpływ na to ma jakość zarządzania, marketing, kwalifikacje pracowników, lokalizacja, nowoczesność parku maszynowego i wiele innych czynników. Ich zestaw powoduje, że w takich samych warunkach rynkowych jedne przedsiębiorstwa osiągają lepsze rezultaty od innych.

Analiza finansowa

Ocena wyników działalności przedsiębiorstwa opiera się na publikowanych co kwartał sprawozdaniach finansowych. Najczęściej jest przeprowadzana w oparciu o zestaw wskaźników dotyczących zdolności wywiązywania się z krótkoterminowych zobowiązań (kryterium płynności), szybkości zamiany zapasów i należności na rachunkach na gotówkę (kryterium aktywności), zadłużenia i zdolności jego obsługi (kryterium zadłużenia), stosunku wielkości osiągniętego zysku do poniesionych nakładów (kryterium rentowności), wysokości kursu giełdowego (kryterium wartości rynkowej).

Wiele ze wskaźników nie ma jednej, optymalnej wartości. Dlatego ocena atrakcyjności firmy na ich podstawie bywa utrudniona. Pomocne jest wtedy odniesienie aktualnych wskaźników do wartości historycznych (analiza trendu) lub porównanie ich z rezultatami osiąganymi przez inne przedsiębiorstwa z tej samej branży czy też ze średnią w danym sektorze (analiza porównawcza).

Wycena

Mając już tak wszechstronny obraz firmy możemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto w danej chwili nabyć jej akcje. Pomaga w tym obiektywne wyznaczenie ich wartości, czyli wycena. Jeśli jest ona niższa niż aktualny kurs giełdowy, papiery uznaje się za przewartościowane i należy się ich pozbyć. W przeciwnym wypadku, gdy wartość jest wyższa od ceny rynkowej, papiery są niedowartościowane i warto je nabyć.Wyceny dokonujemy opierając się na prognozach i bieżącej aktualizacji szeroko pojmowanych dochodów, jakie jest w stanie wygenerować firma (metoda dochodowa), szacując wartość poszczególnych składników majątku spółki (aktywa pomniejszone o zobowiązania pieniężne), porównując rynkową wartość kapitałów własnych i długu. Można też posługiwać się metodą łączącą podejście dochodowe z majątkowym.

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos