Od sierpnia zeszłego roku działa rządowy program aktywizacji absolwentów: "Pierwsza praca". W myśl ustawy, absolwent to osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy w okresie 12 miesięcy od daty ukończenia szkoły lub nauki. Nie musi to być koniecznie uczelnia wyższa - status absolwenta można uzyskać również po ukończeniu dowolnej przynajmniej 2-letniej szkoły ponadgimnazjalnej.
Wydawać by się mogło, że program pociągnie za sobą lawinę wniosków o kredyt, zwłaszcza że warunki przedstawiają się atrakcyjnie. Jest jednak inaczej.
Kwota pożyczki waha się w przedziale od 5 tys. do 40 tys., a jej oprocentowanie jest równe zaledwie 4,31% (0,75 stopy redyskonta weksli). Maksymalny okres, na jaki kredyt może być udzielony, to 3 lata. Przy tym istnieje możliwość rozpoczęcia spłacania rat dopiero po upływie 6 miesięcy.
Jak otrzymać kredyt?
Funduszem przeznaczonym na pożyczki w imieniu Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Właśnie on jest odpowiedzialny za przyznawanie absolwentom kredytów. Jeżeli chcemy skorzystać z programu, należy zgłosić się do jednego z oddziałów BGK lub też do współpracujących z bankiem funduszy pożyczkowych. Fundusze takie, jak krakowska Inicjatywa Mikro czy też warszawska Fundacja na Rzecz Rozwoju Rolnictwa Polskiego (wbrew nazwie nie zajmuje się wyłącznie programami rolniczymi) nie tylko udzielają kredytów, ale również oferują pomoc w zakresie doradztwa zawodowego oraz przy przygotowaniu dokumentów wymaganych do przyznania pożyczki.