Junior Enterprise w Polsce

Pracodawcy wymagają od człowieka wkraczającego na rynek pracy coraz większego doświadczenia. Dobrym sposobem na zaspokojenie ich wymagań może być działalność w studenckim konsultingu.

Publikacja: 17.12.2003 09:43

Studenci najlepszych ośrodków akademickich w Europie coraz liczniej podejmują samodzielne działania, by poszerzyć o praktykę edukacyjną ofertę szkół wyższych. To właśnie stało się ideą powołania do życia Junior Enterprise, które w ramach procesu "learning by doing" rozpowszechnia łączenie teoretycznej, akademickiej wiedzy z biznesową praktyką.

Junior Enterprises (JE) to studenckie stowarzyszenia o charakterze non-profit, działające w Europie już od około 30 lat. Od 1994 roku zrzeszone jest w ramach Europejskiej Konfederacji Junior Enterprises - JADE. Jest to sieć reprezentująca około 20 tys. młodych przedsiębiorców zrzeszonych w ponad 150 lokalnych organizacjach.

Ekspertyzy, którymi zajmuje się JE, obejmują szeroki wachlarz dziedzin od marketingu i menedżmentu przez technologie informatyczne, po inżynierę. Najczęściej są to analizy, badania rynku czy tworzenie biznesplanów. Środki na działalność czerpią z wykonanych zleceń oraz składek członkowskich, ale te stanowią zaledwie ułamek budżetu stowarzyszeń.

W Polsce na razie skromnie

W Polsce pomysł na tego typu działalność jest stosunkowo świeży i mało powszechny. Na razie działają tylko dwie grupy - ConQuest Consulting w Warszawie, pionier w sektorze studenckiego doradztwa biznesowego na polskim rynku, oraz YPI Consulting w Krakowie. Oba stowarzyszenia świadczą usługi konsultingowe dla firm, instytucji i osób fizycznych. Młodzi ludzie już w trakcie studiów zdobywają wiedzę i doświadczenie, które kosztowałyby przyszłego pracodawcę wiele szkoleń i lat praktyki.

Większość klientów ConQuest Consultingu oraz YPI Consultingu stanowią firmy zagraniczne. - Polscy przedsiębiorcy są nieufni wobec Junior Enterprises - podkreśla Szymon Wachal z YPI Consulting - Wiąże się to na pewno z nieznajomością studenckiego konsultingu - dodaje. Natomiast przedsiębiorstwa zagraniczne chętnie zwracają się do polskich JE, gdy rozważają decyzję o wejściu na nasz rynek. ConQuest Consulting od momentu rozpoczęcia działalności w 1998 roku przeprowadził ponad 60 projektów konsultingowych i badań rynku, z czego ok. 90% dla klientów zagranicznych. Pomimo podejmowanych prób ConQuest Consulting jest obecnie jedyną formalną organizacją JE w Polsce. Krakowska YPI Consulting wciąż czeka na oficjalną rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od czego zacząć?

Jak zalecają członkowie ruchu, aby wystartować z Junior Enterprise należy zebrać możliwie najwięcej informacji na temat samej idei JE, Europejskiej Konfederacji JADE oraz o formie prawnej stowarzyszenia. Na początek na pewno trzeba zainteresować pomysłem przedsiębiorczego i otwartego na świat profesora na uczelni, który pomoże zespołowi. Oba działające w Polsce stowarzyszenia, jak i zagraniczne JE, zgodnie z ideami Junior Enterprise są zobowiązane do przekazywania wiedzy z zakresu konsultingu w ramach JADE, więc na pewno można liczyć na ich fachową pomoc. Profil studiów i charakter uczelni nie ma większego znaczenia. Liczy się przedsiębiorczość i chęć samodzielnego zdobywania praktycznej wiedzy.

- Działalność najlepiej rozpocząć jeszcze przed rejestracją, bo pierwsze projekty można zrealizować nieodpłatnie. To pozwoli sprawdzić ludzi i zintegrować się - twierdzą członkowie YPI Consulting. Aby formalnie zacząć działalność należy przygotować i złożyć dokumenty do KRS. Procedura nierzadko przeciąga się do kilku miesięcy, ale osobowość prawna jest niezbędna przy niektórych projektach.

Małgorzata Zys

Polecana strona: www.jadenet.org

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos