Studenci najlepszych ośrodków akademickich w Europie coraz liczniej podejmują samodzielne działania, by poszerzyć o praktykę edukacyjną ofertę szkół wyższych. To właśnie stało się ideą powołania do życia Junior Enterprise, które w ramach procesu "learning by doing" rozpowszechnia łączenie teoretycznej, akademickiej wiedzy z biznesową praktyką.
Junior Enterprises (JE) to studenckie stowarzyszenia o charakterze non-profit, działające w Europie już od około 30 lat. Od 1994 roku zrzeszone jest w ramach Europejskiej Konfederacji Junior Enterprises - JADE. Jest to sieć reprezentująca około 20 tys. młodych przedsiębiorców zrzeszonych w ponad 150 lokalnych organizacjach.
Ekspertyzy, którymi zajmuje się JE, obejmują szeroki wachlarz dziedzin od marketingu i menedżmentu przez technologie informatyczne, po inżynierę. Najczęściej są to analizy, badania rynku czy tworzenie biznesplanów. Środki na działalność czerpią z wykonanych zleceń oraz składek członkowskich, ale te stanowią zaledwie ułamek budżetu stowarzyszeń.
W Polsce na razie skromnie
W Polsce pomysł na tego typu działalność jest stosunkowo świeży i mało powszechny. Na razie działają tylko dwie grupy - ConQuest Consulting w Warszawie, pionier w sektorze studenckiego doradztwa biznesowego na polskim rynku, oraz YPI Consulting w Krakowie. Oba stowarzyszenia świadczą usługi konsultingowe dla firm, instytucji i osób fizycznych. Młodzi ludzie już w trakcie studiów zdobywają wiedzę i doświadczenie, które kosztowałyby przyszłego pracodawcę wiele szkoleń i lat praktyki.