Po naukę do Niemiec

Studenci coraz chętniej decydują się na odbycie części nauki na uczelniach zagranicznych. Uczestnicy stypendium nie tylko mają okazję podszkolić umiejętności językowe i poznać kulturę innego kraju, ale zyskują również w oczach przyszłego pracodawcy.

Publikacja: 18.12.2003 08:56

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) kieruje ofertę do studentów i absolwentów. Obejmuje zarówno wakacyjne kursy językowe, jak i regularną naukę w czasie studiów.

Trzy propozycje DAAD

Studenci, którzy władają językiem niemieckim przynajmniej w stopniu podstawowym, mogą ubiegać się o stypendium na wakacyjny kurs języka niemieckiego. Jest on świetną okazją do poznania Niemiec. Zwiedzanie najczęściej odbywa się w ramach tzw. podróży grupowej, organizowanej przez samych uczestników.

O stypendium semestralne mogą ubiegać się tylko studenci germanistyki. Germaniści piszący pracę magisterską mogą wyjechać na 1-3 miesiące, aby w Niemczech zgromadzić materiały naukowe.

Zupełnie innym rodzajem stypendium jest oferta dla absolwentów wszystkich kierunków, którzy chcieliby uzyskać na jednej z niemieckich uczelni tytuł magistra (Master) lub podjąć studia podyplomowe. Czas trwania stypendium to 10-24 miesięcy. Jednak stypendia przyznawane są początkowo na jeden rok akademicki i mogą być przedłużone do końca studiów pod warunkiem osiągnięcia dobrych wyników przez studenta. Wysokość stypendium wydaje się bardzo atrakcyjna. Uczestnik dostanie 715 euro miesięcznie (a nawet 975 euro dla absolwentów z dwuletnim stażem naukowym). Stypendium nie obejmuje natomiast pobieranego przez niektóre uczelnie czesnego. Możliwe jednak są dopłaty do wynajmowanego mieszkania.

Oczywistym warunkiem ubiegania się o stypendium jest dobra znajomość języka niemieckiego. Wyjątki możliwe są na studiach z wykładowym językiem angielskim. Limit wieku kandydata to 32 lata. Ubiegać o stypendium mogą się już studenci ostatniego (piątego) roku studiów. Warunkiem jest przedstawienie naukowych osiągnięć i odpowiednie umotywowanie do studiów w Niemczech. Co roku stypendia DAAD cieszą się dużym zainteresowaniem.

Z GFPS zimą i latem

GFPS-Polska i organizacje partnerskie GFPS e.V. i Janua I.r to organizacje pozarządowe, które postawiły sobie za cel wspieranie polsko-niemiecko-czeskiej współpracy naukowej i kulturalnej.

Stypendia przyznawane przez GFPS trwają 6 miesięcy i mogą być przyznane na semestr letni, (który w Niemczech trwa od kwietnia do września) lub zimowy (od października do końca marca). O stypendium mogą ubiegać się studenci, którzy ukończyli przynajmniej III rok studiów, nie ukończyli 30. roku życia, wyróżniają się wynikami w nauce, są zainteresowani działalnością badawczą oraz będą gotowi promować kontakty polsko-niemieckie.

Od kandydatów oczekuje się bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego zarówno w mowie, jak i piśmie. Miejsce studiów zależy w dużej mierze od preferencji studenta. Oferta obejmuje m.in. Akwizgran, Berlin, Bochum, Bonn, Bremę, Drezno, Fryburg, Hamburg, Heidelberg, Getyngę, Kolonię, Lipsk, Marburg, Moguncję, Monaster i Monachium.

Stypendium, które trafi do kieszeni studenta to 335 euro, w tym 50 euro na podręczniki. Oprócz tego student otrzyma również ubezpieczenie lekarskie, czynsz oraz udział w trzydniowym seminarium we Vlotho.

Rekrutacja na stypendium przeprowadzana jest dwa razy w roku - wiosną i późną jesienią. Kandydaci starający się o stypendium zimowe powinni składać aplikacje do 15 kwietnia. Proces rekrutacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszym Komisja Kwalifikacyjna GFPS ocenia nadesłane aplikacje, w drugim - przeprowadza rozmowę z wyłonionymi kandydatami.

Do kiedy wnioskować o stypendia?

- Stypendia na podróże grupowe do Niemiec dla polskich grup studenckich:

15 stycznia 2004 / 15 kwietnia 2004 / 15 lipca 2004 / 15 września 2004 r.

- Stypendia krótkoterminowe dla studentów germanistyki ostatniego roku:30 stycznia 2004 r.

- Stypendia roczne na uczestnictwo w międzynarodowym programie dla absolwentów prawa:

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos