Dalsza edukacja nie musi oczywiście oznaczać rezygnacji ze zdobywania doświadczenia zawodowego. Może natomiast stać się sposobem na skuteczne rywalizowanie na rynku pracy. Ci, którzy zdecydują się na ten krok, mogą wybierać wśród szerokiej oferty studiów podyplomowych, a do wybitnych absolwentów z doświadczeniem w biznesie skierowana jest propozycja studiów MBA.
Studia podyplomowe
Z reguły kształcenie podyplomowe odbywa się w trybie wieczorowym lub zaocznym i dlatego pozwala pogodzić pracę z nauką. Najczęściej trwa dwa lub cztery semestry i jest potwierdzone dyplomem. Nauka jest płatna, przy czym najtańsze są studia na kierunkach humanistycznych, najdroższe na technicznych i ekonomicznych. Ceny wahają się od 3 do prawie 10 tys. złotych. Najmodniejszym obecnie kierunkiem jest pedagogika oraz zarządzanie.
Specjaliści z firm doradztwa personalnego podkreślają jednak, że ważniejsze od studiów podyplomowych jest doświadczenie zawodowe, a kilka dyplomów i brak pracy może wręcz budzić podejrzenia, że jesteśmy typem "wiecznego studenta". Ale pracownik, który chce się permanentnie kształcić, zyskuje w oczach pracodawcy.
MBA dla elity (bogatej)