Studenci wierzą w siebie

Wśród studentów górę biorą pesymiści - wynika z badania przeprowadzonego przez Student News - Badania Rynkowe i Społeczne. Opublikowany po raz pierwszy Wskaźnik Optymizmu Studentów (WSO) przyjmuje wartość 80,41 pkt.

Publikacja: 19.01.2004 11:24

Wskaźnik liczony jest na bazie pięciu pytań dotyczących oceny sytuacji gospodarczej w kraju (obecnej i przyszłej), sytuacji na rynku pracy (obecnej i przyszłej) oraz oceny własnych szans na znalezienie pracy po ukończeniu studiów. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone na przełomie października i listopada 2003 r. wśród 2150 studentów uczelni państwowych w 10 największych ośrodkach akademickich w kraju. - Ideą jest prowadzenie tego typu badań w każdym miesiącu akademickim - mówi Grzegorz Sygnowski z Instytutu Socjologii UW.

Pesymiści górą

Wybór pytań do wskaźnika wynika z przekonania, że tym, co najbardziej wpływa na optymizm studentów, jest właśnie sytuacja na rynku pracy - zarówno bieżąca ocena, jak i perspektywy znalezienia zatrudnienia po studiach.

- Za każdą pozytywną odpowiedź przyznawano 200 punktów, negatywna oznaczała 0 punktów. Odpowiedzi neutralne otrzymywały po 100 punktów - objaśnia budowę wskaźnika G. Sygnowski. - Poziom WSO poniżej poziomu 100 punktów oznacza zatem, że przeważały oceny pesymistyczne - wyjaśnia.

Okazuje się, że największy wpływ na obniżenie nastrojów wśród studentów ma ich ocena sytuacji gospodarczej w kraju. Spośród wskaźników pomocniczych właśnie ten przyjmuje najniższą wartość (73,21 pkt). Studenci z pesymizmem patrzą również na rynek pracy (85,27 pkt), jednak wierzą we własne siły i możliwości po ukończeniu studiów. Na pytanie: "Jak oceniasz szanse na podjęcie pracy po ukończeniu studiów", 41% respondentów odpowiada, że ma duże szanse. Zdecydowanie mniejsza rzesza (30%) ocenia te szanse jako niewielkie.

Lepsza przyszłość

Studenci zdecydowanie gorzej postrzegają sytuację obecną niż przyszłą. Ich zdaniem, w ciągu najbliższych 12 miesięcy należy się spodziewać poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej kraju oraz sytuacji na rynku pracy.

Analiza regionalna ujawnia natomiast, że najbardziej optymistyczni są studenci w Warszawie (WSO wyniósł 93,21 pkt). Stosunkowo dużo optymistów możemy znaleźć również wśród studentów z Łodzi, Poznania i Wrocławia. Najbardziej pesymistyczni są natomiast studenci w Szczecinie i Lublinie (WSO wyniósł odpowiednio 62,76 i 67,27 pkt).

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos