W ofercie mają je wszystkie wiodące firmy ubezpieczeniowe. UFK to rodzaj polisy na życie, której główna funkcja to oszczędzanie. Podstawowym celem tego typu produktów jest pomnażanie powierzonego kapitału i przeznaczanie jedynie minimalnej części na tradycyjną ochronę, czyli wypłatę świadczenia w wypadku śmierci ubezpieczonego bądź jego inwalidztwa. Najczęściej 99 proc. środków trafia do funduszu, a 1 proc. to koszty ochrony na wypadek utraty życia.
Regularnie lub na raz
UFK dzielą się na dwa podstawowe typy: fundusze ze składką regularną oraz produkty ze składką jednorazową. W przypadku pierwszego konieczna jest comiesięczna wpłata określonej w umowie kwoty. Nie musi ona być duża, wystarczy np. 100 złotych. Istotne jest jednak, by pamiętać, że są to produkty długoterminowe – zgodnie z najbardziej powszechnymi umowami jest się zobowiązanym do comiesięcznych wpłat przez co najmniej pięć, a często nawet dziesięć lat. Wcześniejsze zakończenie inwestycji oznacza karę pieniężną.
Wysokie opłaty likwidacyjne to głównym minus tej formy inwestowania. W skrajnych przypadkach, gdy wyjście z UFK z wpłatą regularną następuje w pierwszych dwóch latach od rozpoczęcia oszczędzania, ubezpieczyciel może zabrać 100 proc. zgromadzonych środków. W przypadku wpłaty jednorazowej opłata wynosi najczęściej kilka procent.
UFK ze składką jednorazową są propozycją dla osób, które już zgromadziły pewne środki. Z reguły minimalna kwota, jaką należy wpłacić, to kilka tysięcy złotych, następnie jest ona „zamrażana" na okres kilku lat. W tym czasie środki są jednak lokowane zgodnie z obraną strategią inwestycyjną.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego funduszu inwestycyjnego, także w przypadku UFK to oszczędzający decyduje, jaką politykę inwestycyjną chce prowadzić: czy skupić się na bezpiecznych funduszach obligacji, które dają stosunkowo mniejsze zyski, jednak chronią przez dużymi stratami, czy lokować w funduszach akcyjnych, które mimo sporego ryzyka dają większą szansę na duży zarobek. Można się też zdecydować na rozwiązanie pośrednie: fundusz zrównoważony, stabilnego wzrostu lub dynamiczny.