Wyniki badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW, wskazują na rosnący poziom wiedzy finansowej w społeczeństwie. Około 30 proc. badanych ocenia pozytywnie swoją wiedzę w tym zakresie. Dla porównania rok wcześniej było to 12 proc. Jednocześnie 36 proc. jest negatywnego zdania na ten temat, a rok wcześniej było to 49 proc.
Jest lepiej
– Istotne jest to, że pod wpływem różnych kampanii, debat i działań edukacyjnych prowadzonych przez różne środowiska wielu respondentów stwierdziło, że ich poziom wiedzy jest istotnie wyższy czy satysfakcjonujący w porównaniu z poprzednim rokiem – mówił podczas telekonferencji Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Dodał, że źródłami wiedzy o finansach i ekonomii są przede wszystkim źródła internetowe, takie jak blogi i portale (55 proc.) czy podcasty (19 proc.). Nadal wysoko utrzymuje się pułap wiedzy otrzymywanej z mediów (44 proc.), a także banków i innych instytucji finansowych (41 proc.). Blisko jedna czwarta czerpie swoją wiedzę także od instytucji publicznych czy szkół i uczelni.
– Wiele osób, aby lepiej rozumieć to, co się dzieje wokół, zainteresowało się zjawiskami ekonomicznymi, ale też szuka wiedzy na temat tego, jak w takiej sytuacji należy zadbać o swoje finanse. Z tym większą determinacją powinniśmy zarówno jako sektor bankowy, jak i szereg innych instytucji – od publicznych, przez uczelnie i szkoły, po media – aktualizować i rozwijać prowadzone działania edukacyjne o nowe tematy związane z inflacją, stopami procentowymi, cyberbezpieczeństwem, w tym dezinformacją oraz zrównoważonym rozwojem – skomentował Waldemar Zbytek, prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Czytaj więcej
Znaczna część społeczeństwa uważa prowadzenie biznesu oraz inwestowanie za dziedzinę zarezerwowaną dla wybranych, którzy posiedli wyspecjalizowaną wiedzę ekonomiczną i ukończyli prestiżowe uczelnie.