W dzisiejszym odcinku „Profesjonalnego inwestora" zaprezentujemy moduł testujący strategie inwestycyjne wbudowany w platformę Meta Trader. Dzięki niemu można sprawdzić, jak w przeszłości radziłby sobie zaprogramowany przez nas robot. Wkraczamy tym samym w ostatni etap naszego cyklu o podstawach języka MQL, czyli w testowanie. Jest to niezbędny proces przy ocenie efektywności i prawidłowości działania naszej strategii. Bez pomyślnego przejścia testów nie powinno się stosować robota na rzeczywistym rachunku.
Moduł testujący
Na wstępie przypomnijmy, że pomyślna kompilacja naszego kodu MQL w Meta Editorze nie daje gwarancji, że robot będzie działał prawidłowo. Kompilator sprawdza bowiem poprawność składni, a nie logikę działania robota. Dlatego tak istotne jest, by w module testującym sprawdzić, czy strategia działa zgodnie z naszymi założeniami. Jak przeprowadzić takie sprawdzenie?
Zacznijmy od początku. Moduł testujący w Meta Traderze można otworzyć na trzy sposoby: wybierając w górnym Menu „Widok", a następnie „Tester Strategii", skrótem klawiszowym Ctrl+R, albo poprzez naciśnięcie klawisza F6. Po skorzystaniu z jednej z metod w dole okna, pod wykresem, otworzy się okno o nazwie „Tester". Przykład zaprezentowany jest na obrazku obok.
Menu modułu testującego jest dość intuicyjne. Zaczynając od góry, mamy tam: możliwość wyboru strategii, którą chcemy testować; instrument, na którym test zostanie przeprowadzony; model testowania (do wyboru są trzy opcje „Każdy tick", „Kontrola punktów", „Tylko ceny otwarcia"); zakres czasowy testu oraz interwał, a także możliwość przeprowadzenia testu w trybie wizualnym. Po prawej stronie okna mamy bardziej szczegółowe ustawienia dotyczące m.in. wielkości depozytu i jego waluty, a także parametrów optymalizacji. Szczegółowy opis każdej dostępnej opcji zająłby nam kilka artykułów, dlatego odsyłamy czytelników do polskiej instrukcji dostępnej m.in. na stronie bossa.pl (link: http://bossa.pl/_gAllery/27/38/27380/Instrukcja_BOSSAFX.pdf). Fragmenty dotyczące modułu testującego znajdują się na stronach 24–28 oraz 62–75.
Wizualizacja i raport
Dobrym dopełnieniem naszego cyklu artykułów o automatyzacji handlu i jednocześnie dobrym sposobem na zaprezentowanie w praktyce, jak działa tester strategii będzie przetestowanie robota, którego tworzyliśmy tutaj przez ostatnie kilka miesięcy. Przypomnijmy więc na wstępie zasady jego działania. Nasz robot działa na parze walutowej EUR/USD w interwale 1H (1 godzina). Pozycja długa otwierana jest w momencie, gdy na wykresie pojawi się seria trzech wzrostowych świec z rzędu, a krótka, gdy pojawi się sekwencja przeciwna. Stop loss ustawiany jest zawsze w odległości 15 pipsów, a take profit w odległości 30 pipsów. Wielkość pozycji dobierana jest tak, by w pojedynczej transakcji ryzykować maksymalnie 0,1 proc. wolnych na koncie środków. Pozycje mogą być zamykane na kilka sposóbów. Po pierwsze – gdy osiągnięty zostanie pułap stop loss lub take profit. Po drugie, gdy po otwarciu pozycji długiej pojawi się świeca spadkowa, a po otwarciu krótkiej – wzrostowa. Po trzecie – opcjonalnie, przez mechanizm breakeven (przesunięcie stopa do punktu wejścia, gdy cena zmienia się na naszą korzyść o 15 pipsów) lub trailing stop (uruchamiany po korzystnej zmianie notowań o 25 pipsów i utrzymujący stopa w odległości 15 pipsów).