Kogo dotyczy ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?
Warto zwrócić uwagę, że już obecnie obowiązuje ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione sankcją karną. Jest ona obarczona dwiema słabościami, które spowodowały, że z reguły w wartościowaniu ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej nie brano pod uwagę jej regulacji. Po pierwsze, do uruchomienia tego systemu odpowiedzialności konieczne jest wcześniejsze prawomocne skazanie osoby prowadzącej sprawy majątkowe przedsiębiorstwa, a w warunkach naszego wymiaru sprawiedliwości oznacza to kilka dobrych lat, nawet bliskich dekadzie. Po drugie, konieczne jest udowodnienie winy w organizacji, tj. wykazanie takiego sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa, w którym pojawia się wada w wyborze osoby lub konkretnego sposobu postępowania. Nie jest to odpowiedzialność obiektywna. Przyjęta przez Radę Ministrów nowa ustawa istotnie zmienia stan prawny, zmieniając warunki funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym emitentów giełdowych. Nie ma specjalnych ograniczeń jej stosowania, niemniej zawiera ona wyjątkową regulację, jak na warunki egzekucji odpowiedzialności karnej. W odróżnieniu od wszystkich innych regulacji ustawa nie zakłada ścigania wszystkich spółek, w tym emitentów, ale jedynie tych, których wybierze urząd prokuratora, kierując się – w myśl ustawy – interesem społecznym. Tylko on jest uprawniony do tej oceny; sąd nie będzie mógł umorzyć postępowania, jeżeli z oceną prokuratora się nie zgodzi. Jak można mniemać, czyni to prowadzenie spraw poważnego podmiotu rynkowego jeszcze bardziej związane z płaszczyzną politycznego zaangażowania w ocenę postępowania podmiotów gospodarczych. W końcu postępowanie wobec spółek będzie mogło toczyć się niezależnie od postępowania karnego wobec osób z nimi związanych, a ocena prawidłowości działania emitenta, skomplikowanych procesów gospodarczych i procedur compliance zostanie złożona w ręce jednego sędziego-karnika orzekającego w sądzie rejonowym.
Jakie są główne ryzyka dla emitentów?
Przede wszystkim wiążą się one z rodzajami odpowiedzialności i mają wymiar głównie finansowy. Spółka będzie ponosić odpowiedzialność za działania własne, kiedy to decyzja organu lub członka organu wywoła zachowanie sprzeczne z prawem, o ile będzie ono bezpośrednio związane z jej działalnością. Dodatkowo odpowiedzialność ta obejmie działania reprezentantów i pracowników, które zostaną na podstawie domniemania formalnego przypisane spółce. Dalej to samo dotyczyć będzie podmiotów współpracujących. Ustawa wprost mówi o odpowiedzialności uzupełniającej względem deliktu kontrahenta, nawet jeżeli współpraca koncentrowała się wokół celów legalnych. To wiodący rodzaj odpowiedzialności przewidziany w ustawie.
Obok niego przewidziano odpowiedzialność finansową, wtedy kiedy nie można pociągnąć podmiotu zbiorowego do odpowiedzialności za czyn zabroniony, ale w jego wyniku spółka osiągnęła korzyść majątkową. Zamiast aktu oskarżenia będzie kierowany wniosek restytucyjny. Trzecim źródłem odpowiedzialności są nieprawidłowości w postępowaniu wobec sygnalistów. Regulacja wprowadza odpowiedzialność dwustopniową, związaną zarówno z samym brakiem wdrożenia oraz stosowania procedur wewnętrznych dotyczących zgłaszania i zgłaszających nieprawidłowości, zwłaszcza brakiem zapewnienia pracownikom zgłaszającym nieprawidłowości w podmiocie zbiorowym odpowiedniej ochrony przed represjami, dyskryminacją, jak i innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania.