Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2020 18:30 Publikacja: 24.01.2020 18:30
Z perspektywy przeciętnego Polaka najbardziej zauważalną zmianą w polskiej gospodarce w 2020 r., odczuwalną przy codziennych zakupach, może być wyższa inflacja. Ekonomiści przewidują, że w pierwszych miesiącach roku może sięgnąć 4,5 proc. I choć potem powinna maleć, w całym roku może średnio wynieść 3,2 proc. Jednak stagflacja, czyli jednoczesne występowanie znaczącej inflacji oraz stagnacji gospodarczej, nam nie grozi.
Foto: Shutterstock
Wzrost inwestycji w 2020 r. wyraźnie zwolni, nie można nawet wykluczyć spadku. Przyczyni się to do wyhamowania polskiej gospodarki, która urośnie prawdopodobnie o niespełna 3,5 proc. Z perspektywy gospodarstw domowych spowolnienie może być jednak praktycznie nieodczuwalne, bo koniunktura na rynku pracy pozostanie dobra. We znaki Polakom da się natomiast najwyższa od 2012 r. inflacja.
„Gospodarka hamuje, ale nie tonie" – podsumowują najbardziej prawdopodobny scenariusz na 2020 r. ekonomiści z banku Citi Handlowy. Według nich PKB Polski urośnie o 3,4 proc. Taka jest też przeciętna prognoza 25 zespołów i indywidualnych analityków biorących udział w naszej noworocznej ankiecie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Inflacja w marcu w Polsce wyniosła 4,9 proc. r./r. – podał we wtorek GUS, potwierdzając szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Grupa Amica zanotowała w 2024 roku blisko 2,6 mld zł przychodów, co oznacza ich spadek o 9 proc. rdr. Mimo tego rentowność EBITDA wzrosła do 4,9 proc., osiągając 125,4 mln zł zysku na tym poziomie. Roczny zysk brutto zwiększył się o 22 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas