Portfel bez spółek zagranicznych jest niepełny

W tym roku na warszawskiej giełdzie można zarobić całkiem nieźle. A to powoduje, że bardzo dobrze prezentują się wyniki funduszy polskich akcji. Eksperci przestrzegają jednak, żeby nie wyciągać z tego daleko idących wniosków. W długim terminie z reguły lepiej wypadają fundusze akcji zagranicznych.

Publikacja: 19.06.2021 17:47

Historia ostatnich kilkunastu lat pokazuje, że z dystansem należy podchodzić do dobrych wyników fund

Historia ostatnich kilkunastu lat pokazuje, że z dystansem należy podchodzić do dobrych wyników funduszy akcji polskich, bo zazwyczaj są ulotne. Podstawą portfela akcyjnego powinny być fundusze lokujące na rynku USA

Foto: Shutterstock

Perspektywy gospodarki zarówno polskiej, jak i światowej są całkiem niezłe. Realizacja programów szczepień przeciwko Covid-19 daje nadzieję na trwalsze niż wcześniej luzowanie obostrzeń. Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych przetrwało koronakryzys w dobrej formie, notując nieraz rekordowe zyski. Teraz ruszają firmy usługowe, które przez wiele miesięcy w ogóle nie mogły działać albo pracowały na mocno zwolnionych obrotach.

Perspektywy oszczędzających nie są tak optymistyczne. Oprocentowanie lokat wynosi niemal zero i tu w bliskiej przyszłości nie należy oczekiwać zmian. Wartość kapitału maleje w wyniku wysokiej inflacji. Inwestorzy muszą pogodzić się z tym, że konserwatywne strategie przynoszą straty.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos