O brytyjskiej motoryzacji coraz częściej mówimy i piszemy w czasie przeszłym. Wiele wspaniałych marek nie istnieje, inne zostały wykupione przez nowych, potężnych graczy, najczęściej azjatyckich – z Chin i Indii. Austin Motor Company wpisuje się w oba nurty. To dawne przedsiębiorstwo z siedzibą w Birmingham w Anglii zostało założone w 1905 roku. Formalnie istniało do 1952 roku, jednak sama marka przetrwała dłużej. Po połączeniu AMC z Nuffield Organisation powstał koncern British Motor Corporation, który wytwarzał samochody pod marką Austin jeszcze do roku 1987. Obecnie logo należy do chińskiego przedsiębiorstwa Nanjing Automobile Group. Nawiasem mówiąc, ten najstarszy chiński producent aut (działa od 1947 roku) od kilkunastu lat jest też właścicielem spółki MG Rover Group i tym samym marki MG.
Wracamy jednak do Wielkiej Brytanii. Austin Motor Company produkował nie tylko samochody cywilne: małe, rodzinne i limuzyny oraz wozy sportowe, ale też pojazdy dla wojska i różnych służb oraz instytucji. To właśnie Austin dostarczał przez całe dekady słynne londyńskie taksówki (ostatni model tej marki – FX4, był produkowany od 1954 do 1997 roku).
Najsłynniejszym samochodem z tej stajni jest niewątpliwie Austin Mini, a także klasyczny A110 Westminster czy sportowe kabriolety Austiny-Healey (wersje 100, Sprite i 3000). Na ich tle bardzo skromnie prezentuje się model Allegro, ale to on jest dziś naszym bohaterem. To kompaktowe auto było produkowane w latach 1973–1983. Zastąpiło model 1100. Proponowano kilka rodzajów nadwozi: dwudrzwiowy fastback, czterodrzwiowy fastback oraz trzydrzwiowe kombi. Długość to 3855 mm, szerokość – 1613 mm, wysokość – 1397 mm, a rozstaw osi – 2432 mm. Do napędu używano silników R4 o pojemnościach od 1,0 do 1,7 litra i mocy od 50 do 80 KM. Przenoszona była na oś przednią poprzez cztero- lub pięciopięciobiegową skrzynię manualną.
Allegro (nazwa od włoskiego słowa „wesoły") był ważnym dla marki modelem oferowanym na wielu rynkach całego świata. Rywalizował m.in. z: Citroenem GS, Renault 16 i Fiatem 128. Zawieszenie Hydragas zapewniało spory komfort, a początkowe kłopoty z jakością rozwiązano w kolejnych latach. Doczekał się trzech generacji i właśnie egzemplarz z tej ostatniej, z 1981 r., pojawił się w ogłoszeniach Giełdy Klasyków. Napędza go 60-konny motor 1.3. Auto sprowadzone zostało z Holandii, jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Cena kusząca – 19 500 zł.