Firma Maserati nader często zmieniała właścicieli. Należała do Orsi, Citroena, De Tomaso, wreszcie od 1993 r. do koncernu Fiata, w którego gamie pozostaje do dziś. Formalnie jest połączona z Ferrari i niektóre modele dzielą te same podzespoły, w tym silniki.
Ta włoska marka była dziełem życia pięciu braci: Alfieriego, Carla, Binda, Ettorego i Ernesta. Założyli ją w 1914 r., prowadząc najpierw skromny warsztat, potem wytwarzając pierwsze auta sportowe pod nazwą Diatto, a od roku 1926 pod marką biorącą nazwę od ich nazwiska. Pierwsze dekady to produkcja aut wyścigowych, w tym dla Formuły 1. Na modele seryjne przyszedł czas później. Podejmowano kilka prób, ale małymi seriami. Pierwszy duży sukces w tej „cywilnej" ofercie przyszedł wraz z modelem Maserati 3500 GT.
Ten nader udany Gran Turismo był produkowany w latach 1957–1964 jako dwudrzwiowe coupé oraz kabriolet. Zgodnie z definicją jest to samochód sportowy, przygotowany jednak do komfortowej jazdy na długich trasach, dość luksusowy. Ma finezyjne, lekko pociągnięte linie nadwozia, liczącego 4700 mm długości, 1650 mm szerokości i tylko 1310 mm wysokości. Stylizacja jest dziełem uznanej firmy Carrozzeria Touring z Mediolanu.
Główny inżynier Giulio Alfieri podszedł do tego projektu z wielkim pietyzmem. Auto dopracowano w każdym detalu. Pod maskę trafił motor z modeli wyczynowych, oczywiście odpowiednio zmodyfikowany. Alfieri zdecydował również o wykorzystaniu wielu komponentów brytyjskich; była to m.in. tylna oś Salisbury, hamulce Girling i części zawieszenia Alford & Alder. Specjaliści i klienci byli zgodni – to GT absolutnie z pierwszej ligi. Ogółem w latach 1957–1964 wyprodukowano 2226 Maserati 3500 GT.
W 1961 r. w gamie modelu zadebiutowała wersja GTi, pierwszy włoski seryjny samochód z wtryskiem paliwa. I taki właśnie olśniewający Maserati 3500 GTi z 1963 r. pojawił się w ofercie firmy MBL Classics z Piotrkowa Trybunalskiego. Ma ona opinię światowego specjalisty w renowacji samochodów. Wóz ma jedynie 200 km przebiegu. Napędza go benzynowy silnik R6 3.5 o mocy 235 KM, która jest przenoszona na tylną oś poprzez pięciobiegową manualną skrzynię biegów. Prędkość maksymalna to aż 245 km/h!