Penta i Eastbridge po równo podzielą głosy w EM&F

Fundusze Eastbridge i Penta Investments zdecydowały, że głosy z posiadanych wcześniej i skupionych w wyniku wezwania akcji spółki EM&F podzielą równo pomiędzy siebie i każdy z funduszy będzie dysponował pakietem 37,6 procent głosów.

Aktualizacja: 18.02.2017 13:35 Publikacja: 21.05.2012 11:55

Penta i Eastbridge po równo podzielą głosy w EM&F

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Obecnie fundusze mają 75,2 procent EM&F, z czego około 14 procent kupiły w wyniku wezwania. Już wcześniej przed wspólnym z Pentą wezwaniem Eastbrige miał około 60 procent właściciela sieci Empików.

"Eastbridge i Penta posiadają 74,58 procent kapitału, które wraz z dodatkowymi głosami wynikającymi z udzielonych Penta pełnomocnictw przez podmioty trzecie, dają im łącznie 75,2 procent głosów" - głosi komunikat prasowy EM&F.

"Eastbridge nadal będzie sprawował kontrolę operacyjną nad spółką, natomiast wszystkie strategiczne decyzje partnerzy podejmować będą wspólnie" - napisano w komunikacie.

Formalnie Eastbridge będzie miał 41,07 procent akcji EM&F, a Penta wraz z podmiotami zależnymi - 33,52 procent, jednak Eastbridge przekazał Pencie część praw z głosów, w efekcie obydwie spółki będą miały równy udział w głosach na walnym EM&F.

W połowie marca czeski fundusz Penta Investments, działając w porozumieniu z Eastbridge, wtedy 60-procentowym akcjonariuszem sieci handlowej ogłosiły wezwanie na wszyskie akcje EM&F.

Chciały skupić w wezwaniu minimum 80 procent akcji, a spółkę wycofać z giełdy. Cenę w wezwaniu dwukrotnie podnosiły i zdecydowały się nabyć akcje mimo nieprzekroczenia progu 80 procent.

Obecnie firmy sygnalizują, że może ona pozostać na giełdzie.

"Eastbridge i Penta są gotowe kierować EM&F jako spółką publiczną, jednak nadal uważają, że formuła spółki prywatnej ułatwiłaby prowadzenie intensywnej restrukturyzacji" - głosi komunikat prasowy.

"Kwestie ewentualnego wycofania EM&F z obrotu giełdowego będą w przyszłości uzgadniane w porozumieniu z akcjonariuszami mniejszościowymi" - dodał.

Na wezwanie nie odpowiedział ING Otwarty Fundusz Emerytalny, który posiada teraz 14,4 procent akcji wycenianej na ponad jeden miliard złotych spółki.

Handel i konsumpcja
Fala unijnych regulacji topi konkurencyjność krajowej branży urody
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
Analitycy o planie LPP: pozytywne zaskoczenie
Handel i konsumpcja
Dadelo stawia na dalszy wzrost i szykuje program motywacyjny
Handel i konsumpcja
ZPC Otmuchów stawia na nowe produkty
Handel i konsumpcja
Eurocash będzie skupiał się na cięciu kosztów
Handel i konsumpcja
Marek Piechocki, prezes LPP: Czuję się tak, jakbym odpalał rakietę