Kobiety lepiej zarządzają kapitałem?

Fundusze hedgingowe zarządzane przez kobiety w mijającej dekadzie osiągały zdecydowanie lepsze wyniki, niż fundusze zarządzane przez mężczyzn – wynika z najnowszego badania chicagowskiego instytutu Hedge Fund Research

Publikacja: 11.12.2009 13:06

Od stycznia 2000 r. do końca maja br. średnia roczna stopa zwrotu firm inwestycyjnych zarządzanych p

Od stycznia 2000 r. do końca maja br. średnia roczna stopa zwrotu firm inwestycyjnych zarządzanych przez kobiety wyniosła 9 proc. Te kierowane przez mężczyzn uzyskiwały średnio 5,8 proc.

Foto: Bloomberg

Od stycznia 2000 r. do końca maja br. średnia roczna stopa zwrotu firm inwestycyjnych zarządzanych przez kobiety wyniosła 9 proc. Te kierowane przez mężczyzn uzyskiwały średnio 5,8 proc.

W wyjątkowo ciężkim dla branży inwestycyjnej 2008 r., menedżerki funduszy straciły średnio 9,6 proc., natomiast menedżerowie 19 proc.

Większość badaczy zajmujących się związkami między płcią a talentem inwestycyjnym skłania się ku tezie, że kobiety lepiej radzą sobie z zarządzaniem ryzykiem. - To nie prawda, że kobiety wykazują awersję do ryzyka. Po prostu są mniej skłonne do podejmowania naprawdę dużego ryzyka – twierdzi Judi McLean Parks, cytowana przez portal „Institutional Investor” profesor na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

- Jestem głęboko przekonana, że nie doświadczylibyśmy tak głębokiego kryzysu, gdyby większy odsetek zarządzających finansami stanowiły kobiety – oceniła wyniki badań HFR Joacquelyn Zehner, która w 1996 r. jako pierwsza traderka banku Goldman Sachs została zaliczona do grona „partnerów”, którym przysługuje większy udział w zyskach spółki.

Sceptycy wskazują jednak, że wyniki badania są nieprzekonywające ze względów metodologicznych. Wśród zarządzających funduszy zaledwie 0,6 proc. stanowią kobiety (na początku 2008 r. zarządzały one około 3 proc. kapitału branży hedgingowej). W tej sytuacji, średni wynik objętych badaniem menedżerów jest zapewne bliski średniej w całej populacji zarządzających płci męskiej, natomiast wyniki menedżerek mogą być zaburzone przez odstające od średniej wyniki jednej zarządzającej.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego