Pod względem współczynnika cena/zysk firmy z sektora materiałów budowlanych są siódmym najmniej atrakcyjnym na naszej giełdzie. Gorzej pod tym względem prezentują się jedynie branże: media, handel detaliczny, informatyka, budownictwo, przemysł lekki oraz usługi inne. Poza tym dotyczy to jeszcze niewielkiego sektora przemysł inne.
Cena/zysk dla spółek z branży materiałów budowlanych przekracza 21. Dla całej naszej giełdy wynosi ponad 13. Na koniec minionego roku było to odpowiednio ponad 32 i niecałe 19. Dysproporcja więc w dalszym ciągu jest znaczna. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, jak mają się do wypracowywanych wyników finansowych oraz perspektyw na przyszłość.
Wyceny były zbyt wysokie
W grupie spółek z branży materiałów budowlanych skupiają się wszystkie problemy, z jakimi boryka się nasza giełda w ostatnich miesiącach. Najważniejszym z nich jest proces stopniowego upuszczania powietrza z bańki, nadmuchanej w pierwszej połowie minionego roku na fali zainteresowania inwestorów mniejszymi spółkami oraz wiary w nieustający boom na rynku budowlanym. To wyniosło wyceny spółek do nieracjonalnych poziomów. W połowie minionego roku spółki z tej branży były warte na giełdzie po około 50 razy więcej niż ich roczne zyski. Było to trzy razy więcej niż przeciętnie na rynku. Jak widzimy, różnice w dużym stopniu się już zatarły. W znacznej części odbyło się to w efekcie ostrej przeceny walorów, tylko w niektórych przypadkach było pochodną poprawy wyników. Dla przykładu: od połowy minionego roku do dziś cena akcji Cersanitu obniżyła się o ponad połowę, Ceramika Nowa Gala straciła przeszło 40 proc., FAM poszedł w dół o blisko 60 proc., Koelner i Decora zniżkowały o prawie 70 proc.
Nie ma wątpliwości, że bardzo duża część tych zniżek była pochodną racjonalizacji wycen. Wydaje się jednak, że proces ten nie przebiegałby aż tak gwałtownie, gdyby nie nałożyło się nań inne zjawisko - rozczarowanie wypracowywanymi wynikami finansowymi. Windując wskaźniki wycen do tak wysokich poziomów inwestorzy liczyli na dalszy dynamiczny przyrost zysków.