Przedstawiciel SII nie został wpuszczony na walne zgromadzenie

Aktualizacja: 26.02.2017 14:30 Publikacja: 30.08.2008 06:45

Przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych nie został wpuszczony na NWZA Wistilu, które odbyło się w piątek w siedzibie spółki.

Piotr Cieślak udał się na nie, chcąc wyjaśnić sprawę wyjątkowo wysokich zarobków zarządu i rady nadzorczej Wistilu w kontekście bardzo słabych wyników finansowych, jakie pokazuje spółka od kilku lat. - O interwencję prosili nas drobni akcjonariusze - tłumaczył "Parkietowi" Konrad Smok z SII.

Przedstawiciele SII twierdzą, że jego reprezentant miał prawo wziąć udział w NWZA, bo w odpowiednim czasie złożył świadectwo depozytowe. Zdaniem spółki zrobił to zbyt późno. - Mamy wstępne opinie prawników potwierdzające nasze racje i czekamy na kolejne interpretacje - mówi Cieślak.

Firma nie chciała go dopuścić do udziału w NWZA nawet w charakterze obserwatora. - To kolejny dowód na małą przejrzystość spółki, świadczący o tym, że zarząd boi się bezpośrednich spotkań z akcjonariuszami - uważa Cieślak. Ponad 90 proc. akcji Wistilu znajduje się w rękach rodziny Kwietniów, a jej członkowie pełnią funkcje w zarządzie i radzie nadzorczej. Marian Kwiecień jest prezesem firmy.

Cieślak zaznacza też, że zgłosił wniosek o zaprotokołowanie faktu, że nie został wpuszczony na walne zgromadzenie. Jednak w komunikacie, który Wistil opublikował tuż po nim, nie ma na ten temat żadnej wzmianki.

W związku z zaistniałą sytuacją SII rozważy, czy nie dążyć do unieważnienia decyzji podjętych na NWZA. Te dotyczą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2007 r. i zmian w statucie. Poza sprawą wynagrodzeń w Wistilu, SII zwróciło uwagę na pogarszającą się płynność finansową firmy, spowodowaną stratami za ostatnie trzy lata, które łącznie przekraczają 30 mln zł. - Dziwi nas, że biegły rewident badający sprawozdanie, choć odnotowuje ten fakt, to w żaden sposób szerzej się do niego nie odnosi - mówi Cieślak. SII rozważa też podjęcie innych kroków, które mogą przyczynić się do uzdrowienia sytuacji w Wistilu. Nie zdradza na razie jakie.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski