Wraz z rozwojem polskiego rynku kapitałowego zagraniczne spółki, szczególnie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, coraz częściej decydują się na dual-listing swoich akcji na GPW. Na wzrost atrakcyjności Warszawy wpłynęło kilka czynników, m.in. makroekonomiczne. Nie można jednak zapominać, jak duży wpływ ma realizowana strategia zarządu GPW przedstawiająca Warszawę jako centrum finansowe naszego regionu. Ogromną rolę odgrywa również – pozostający w cieniu – Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, bez którego technicznych rozwiązań i gotowości na otwieranie się na nowe rynki regionalny rozwój giełdy byłby niemożliwy.
Z perspektywy inwestora indywidualnego dual-listing spółek ma wiele zalet, ponieważ pozwala na szerszy wachlarz i dywersyfikację inwestycji. Należy jednak również pamiętać o wszelkich problemach pojawiających się, gdy inwestor zdecyduje się na taką inwestycję. Część z tych zagadnień może wpływać na wycenę nabywanych instrumentów. Szczególnie istotne są tzw. czynności korporacyjne („corporate actions”), do których zalicza się m.in. wypłaty dywidend, informowanie o walnych zgromadzeniach i pośrednictwo w wykonaniu prawa głosu, korzystanie z praw poboru akcji nowej emisji, podział i scalenie akcji oraz zmiany wartości nominalnej papierów.
[srodtytul]KDPW – wiedza tajemna[/srodtytul]
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych odgrywa w obsłudze czynności korporacyjnych główną rolę, pośrednicząc (z udziałem depozytów macierzystych oraz innych instytucji pośredniczących) między inwestorem a zagraniczną spółką. Często gracz posiadający akcje zagranicznej spółki nawet nie wie, jak skomplikowane procesy odbywają się w systemach KDPW.
Aby móc świadczyć usługi pozwalające na dual-listing zagranicznej firmy, KDPW otwiera konto typu omnibus („omnibus account”) w macierzystym dla danej spółki depozycie zagranicznym bezpośrednio (np. na Węgrzech w Keler) lub z wykorzystaniem pośrednika-uczestnika w zagranicznym depozycie (np. w Czechach przez Clearstream, a w Bułgarii przez Unicredit Bulbank). Konto takie pokazuje całkowitą liczbę papierów wartościowych na koncie KDPW w depozycie zagranicznym bez identyfikacji tak uczestników KDPW, jak i finalnych polskich inwestorów. Papiery te są następnie odpowiednio rejestrowane w systemie KDPW na kontach uczestników (domów maklerskich), którzy z kolei rejestrują je na rachunkach inwestycyjnych inwestorów. Jednak obrót między uczestnikami KDPW nie wpływa na saldo konta omnibus w depozycie zagranicznym.