Zachowania stadne to okazja

Pytania do... Tomasza Jędrzejczaka, prezesa Legg Mason TFI

Aktualizacja: 23.02.2017 14:49 Publikacja: 26.08.2011 06:49

Zachowania stadne to okazja

Foto: Archiwum

W?jaki sposób ewentualny sygnał o kolejnej rundzie luzowa- nia ilościowego może się przełożyć na sytuację na warszawskiej?giełdzie i wyceny polskich spółek?

Nie jesteśmy zwolennikami śledzenia każdej wypowiedzi Bena Bernankego. Problem w tym, że nigdy nie wiemy, jak ostatecznie rynek zareaguje na sygnały płynące z Fedu. Nie twierdzę, że decyzje Rezerwy Federalnej nie będą miały wpływu na polski rynek akcji. Jest bowiem oczywiste, że gdy szeroka publiczność uwierzy w możliwość poprawy koniunktury, skończą się umorzenia jednostek funduszy, a zaczną się zakupy, także na rynkach wschodzących. Ale skąd mamy mieć pewność, że kolejna runda QE3 nie jest już uwzględniona w obecnych cenach na rynku?

Po spadkach z początku sierpnia część inwestorów liczy zapewne, że kupując przecenione akcje i spodziewając się napływu kapitału zagranicznego, można będzie sporo zarobić w krótkim nawet czasie...

Ale czy potrafimy przewidzieć skutki konferencji w Jackson Hole? Zapominamy, że rynek w krótkim terminie nie jest racjonalny...

Jestem zwolennikiem innego podejścia, tzw. bottom-up, gdzie decyzja inwestycyjna bazuje na porównaniu wartości spółek i ich cen. Taki jest pomysł na życie w Legg Mason.

Im więcej ludzi wsłuchuje się w informacje z USA i zagregowane dane makro – tym większa szansa, że wystąpią?zachowania stadne. A dla łowców okazji nie ma lepszych?okresów niż takie masowe ruchy.

Kiedy więc fundamenty znowu zaczną być brane pod uwagę?

To jest właśnie problem analizy fundamentalnej – ona nie daje odpowiedzi na pytanie, kiedy kurs akcji będzie uwzględniać wewnętrzną wartość spółki. Trzeba być cierpliwym, a to nie jest doceniana postawa w XXI wieku. Stąd przy coraz „szybszym" rynku ludzie coraz mniej lubią takie podejście.

Ale jeżeli będziemy kupować spółki z dużym dyskontem, to za jakiś czas da to wyniki. Tylko nie wiemy, czy za tydzień, za miesiąc czy pięć lat.

Jaki wpływ sygnały płynące z USA będą miały na fundusze obligacji?

Moim zdaniem polskie fundusze obligacji mają luźny związek z koniunkturą na rynku amerykańskim. Dla ich rentowności najważniejsze będzie, jak względem rentowności obligacji ułoży się ścieżka inflacji. W przypadku tego segmentu rynku nie jestem optymistą... k.K.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”