W sobotę wchodzą w życie zapisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które uzupełniają polskie regulacje o mechanizm nowacji rozliczeniowej.
Nowe przepisy na stałe wprowadzają izbę rozliczeniową Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych między kupującego i sprzedającego w transakcjach na rynku. Co to oznacza dla inwestorów?
200 mln zł wynoszą kapitały własne izby rozliczeniowej KDPW-CCP. Jeszcze rok temu było to tylko 100 mln zł.
– Po zawarciu na rynku transakcji między dwiema stronami w wyniku nowacji rozliczeniowej umowa między nimi jest „zastępowana" dwiema umowami, gdzie jako strona transakcji wchodzi izba rozliczeniowa. Staje się kupującym dla sprzedającego i sprzedającym dla kupującego – wyjaśnia prezes KDPW_CCP Iwona Sroka. Izba?stanie się tym samym bezpośrednio odpowiedzialna za rozliczenie transakcji. Jak podkreślają przedstawiciele KDPW_CCP, zmiany te istotnie zwiększą bezpieczeństwo. Izba liczy, że dzięki temu będzie mogła szybciej interweniować w razie niewypłacalności którejś ze stron, chroniąc tym samym rynek przed efektem domina.
– Jest to moment zwrotny w historii działalności KDPW_CCP, jeżeli chodzi o sposób działania tej izby oraz możliwość uzyskania pełnoprawnego statusu partnera centralnego – mówi Iwona Sroka.