Razem z położoną na południe od Los Angeles rafinerią Carson, brytyjski koncern paliwowy sprzedał również sieć 800 stacji benzynowych w południowej Kalifornii, Arizonie i Newadzie oraz ponad 100-milową sieć przesyłową i magazyny służące do przechowywania surowca. Rafineria Carson produkuje dziennie 266 tys. baryłek ropy.
BP wyprzedaje swoje aktywa od czasu katastrofy w Zatoce Meksykańskiej w kwietniu 2010 r. W wyniku pożaru, w rezultacie którego doszło do zatonięcie platformy wiertniczej Deep Horizon, do wód zatoki dostało się 4,9 mln baryłek ropy. Koszty tej katastrofy wciąż rosną – BP musi obecnie pokryć straty w wysokości około 38 mld dol. Po ostatniej transakcji suma wyprzedanego majątku powiększyła się do 26,5 mld dol.
BP zapewnia, że nowy właściciel kalifornijskich aktywów BP – Tesoro – zamierza zatrzymać większość z 1700 osób zatrudnionych w rafinerii, na stacjach benzynowych i w pozostałych obiektach należących do Carson.
Koncern wystawił na sprzedaż również inną z pięciu należących do niego amerykańskich rafinerii – Texas City – wytwarzającą 470 tys. baryłek ropy i paliwa lotniczego dziennie. Jak dotąd, Texas City nie znalazła jeszcze nabywcy, ale w odróżnieniu od Carson, nie posiada ona własnej sieci przesyłowej.
Iain Conn, szef działu globalnego przetwórstwa i marketingu, określił transakcję mianem "istotnego kroku w strategicznym przeobrażeniu biznesu paliwowego prowadzonego przez BP na terenie Stanów Zjednoczonych". – Sprzedaż Carson i planowane zbycie Texas City pozwoli nam skupić się wyłącznie na operacjach inwestycjach w naszych trzech rafineriach położonych na północy USA – powiedział Conn.