PGNiG może importować gaz poprzez Litwę

Dzięki gazociągowi GIPL poprawi się bezpieczeństwo energetyczne nie tylko krajów, na których terenie bezpośrednio się on znajduje, ale również Łotwy, Estonii i Finlandii.

Aktualizacja: 05.05.2022 21:20 Publikacja: 05.05.2022 21:00

PGNiG – jego prezesem jest Iwona Waksmundzka-Olejniczak – chce korzystać z GIPL...

PGNiG – jego prezesem jest Iwona Waksmundzka-Olejniczak – chce korzystać z GIPL...

Foto: parkiet.com

..., którego polski odcinek należy do Gaz-Systemu kierowanego przez Tomasza Stępnia.

..., którego polski odcinek należy do Gaz-Systemu kierowanego przez Tomasza Stępnia.

Foto: materiały prasowe

W czwartek nastąpiło oficjalne otwarcie gazociągu łączącego Polskę z Litwą (Gas Interconnection Poland-Lithuania, GIPL). Przesył surowca ruszył już 1 maja. To konsekwencja przyśpieszenia inwestycji, którą pierwotnie planowano zakończyć w lipcu. Obecna techniczna przepustowość połączenia wynosi 1,9 mld m sześc. rocznie w kierunku Polski i 2 mld m sześc. na Litwę. Docelowo, czyli od października, będzie to odpowiednio 2 mld m sześc. i 2,5 mld m sześc. Tym samym, przy pełnym wykorzystaniu mocy przesyłowych GIPL będzie mógł zaspokajać około 10 proc. zapotrzebowania naszego kraju na gaz.

Niezależność regionu

W uroczystości otwarcia gazociągu brali udział m.in. prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisja ds. energii. Wszyscy podkreślali, że powstałe połączenie przyczyni się do dalszego uniezależnienia się krajów położonych nad Bałtykiem od dostaw błękitnego paliwa z Rosji. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę oraz stosuje szantaż energetyczny i manipulacje wobec UE. Widocznym przykładem działań agresora jest też niedawne wstrzymanie przesyłu gazu przez Gazprom do Polski i Bułgarii.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zauważa, że dzięki GIPL nasz kraj uzyskuje dostęp do terminalu LNG w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców. Z kolei Litwa, Łotwa i Estonia kończą okres izolacji gazowej, gdyż poprzez Polskę łączą swoje systemy przesyłowe z unijnym rynkiem. Wcześniej w ramach wspólnoty posiadały tylko połączenia pomiędzy sobą oraz dodatkowo z Finlandią. Ich niezależność energetyczna w kolejnych latach nadal ma rosnąć m.in. dzięki budowie terminali LNG i rozbudowie połączenia Litwy z Łotwą, na której terenie znajduje się duży magazyn gazu.

Dywersyfikacja dostaw

Z GIPL będzie korzystać m.in. PGNiG. Spółka w marcu zarezerwowała przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie. Pierwszy statek z zamówionym przez nią surowcem ma przypłynąć w tym miesiącu. Z Kłajpedy poprzez GIPL błękitne paliwo będzie przesłane do naszego kraju. W ten sposób PGNiG zyskuje alternatywny port, do którego mogą trafiać statki z LNG zamawianym przez niego do Polski.

Cały czas kluczową rolę będzie jednak pełnił terminal w Świnoujściu. Kilka dni temu PGNiG informowało o przyśpieszeniu dostaw realizowanych drogą morską. W efekcie w maju koncern spodziewa się sześciu statków z LNG. Od chwili uruchomienia terminalu w Świnoujściu, czyli od 2015 r., PGNiG odebrało już 163 dostawy. Najwięcej statków przypłynęło do nas z Kataru, a następnie z USA i Norwegii. W przyszłości PGNiG będzie też korzystać z przepustowości pływającego terminalu LNG, który ma być zacumowany w Zatoce Gdańskiej.

Docelowo do GIPL będzie podłączony powstający energetyczny blok gazowo-parowy w Ostrołęce. W ten sposób grupa Orlen chce zapewnić sobie do niego niezbędne dostawy surowca.

Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni
Surowce i paliwa
Ekopolowi wyzwań nie brakuje
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW
Surowce i paliwa
KGHM przygotowuje się do remontów w hutach miedzi