Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycję, która zakłada przekazanie reszty środków z OFE na rzecz Funduszu Rezerwy Demograficznej i zapisanie ich na indywidualnych kontach w ZUS. Ponadto zdaniem resortu trzeba rozważyć co najmniej 15-letni okres składkowy dla nabycia minimalnego świadczenia emerytalnego gwarantowanego przez państwo, które od nowego roku zostanie podniesione do 1000 zł.
To wnioski z przeglądu emerytalnego, który przygotował ZUS. Zakład przygotował dwie publikacje - Zieloną Księgę - podsumowanie wypowiedzi podczas debat i Białą Księgę - rekomendacje proponowanych podczas przeglądu zmian.
Obie trafiły do resortu i na ich podstawie oraz własnych analiz, przygotowano propozycję stanowiska rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym. W środę ten projekt resort przekazał do konsultacji międzyresortowych i opinii społecznych.
Całość środków do ZUS?
W dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych części projektu, proponuje się, by rozważyć przekazanie środków pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej "a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS".
W ocenie resortu, który przygotował stanowisko, "propozycja ta realizuje zarówno potrzeby rynku finansowego: aktywa będą inwestowane nadal na giełdzie, jak i ubezpieczonych, których aktywa zgromadzone w OFE zostaną zapisane na subkontach w ZUS".