Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.02.2025 14:02 Publikacja: 18.03.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Pierwszy kwartał na rynku surowców przyniósł kilka niespodzianek. Notowania złota wspięły się na historyczne szczyty, z kolei inne surowce, jak np. gaz ziemny czy pallad, sięgnęły niedawno kilkuletnich dołków. Mimo perturbacji w ostatnich kwartałach otoczenie gospodarcze w dłuższym terminie powinno jednak wspierać tę klasę aktywów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W sobotę prezydent Donald Trump podpisał nałożenie 25 proc. ceł na towary z Kanady i Meksyku oraz 10 proc. ceł na towary z Chin. Nowe stawki wejdą w życie we wtorek 4 lutego. W odpowiedzi rządy tych państw zapowiedziały nałożenie równie wysokich ceł odwetowych.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że nałoży 25-procentowe cła na produkty z Kanady i Meksyku. Mają one wejść w życie już w sobotę.
Cena złota sięgnęła w piątek rekordowego poziomu 2800 USD za uncję.
Wzrost gospodarczy w strefie euro był w IV kwartale zerowy, a PKB Niemiec i Francji spadły. Europejski Bank Centralny stara się zaradzić pogorszeniu koniunktury, dalej luzując politykę pieniężną. Tymczasem Rezerwie Federalnej nie spieszy się z cięciami.
Gospodarka USA rozwijała się w czwartym kwartale w nieco wolniejszym tempie, niż oczekiwano. Wciąż było ono jednak dosyć solidne.
Swoje wyniki finansowe zaprezentowały już Microsoft, Meta i Tesla. Każda z tych firm musiała odnieść się do nowego chińskiego modelu AI – Deepseek, który może mocno zmienić reguły gry.
Cena złota sięgnęła w piątek rekordowego poziomu 2800 USD za uncję.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec zdradził, że spółka w maju przedstawi nową strategię. Poza morskimi farmami wiatrowymi, do realizacji których spółka się znacząco przybliżyła, jej władze spoglądają życzliwie na nowe projekty gazowe.
Chociaż gaz ziemny nie jest obecnie tak ważnym tematem, jak było to w 2022 roku, kiedy ceny na europejskich giełdach mocno przekroczyły poziom 300 EUR za megawatogodzinę, obecnie ceny są kilkukrotnie niższe, ale wciąż kilkukrotnie droższe, niż byliśmy do tego przyzwyczajeni jeszcze kilka lat temu.
JSW podjęła uchwałę o wystąpieniu siły wyższej w spółce w związku z wydarzeniami w kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice i obecnie przewiduje utratę wolumenu produkcji w 2025 roku w wysokości ok. 800 tys. ton - poinformowała spółka w komunikacie.
Prognozuje się, że w 2025 r. rynek srebra odnotuje kolejny znaczący deficyt (całkowita podaż pomniejszona o popyt) piąty rok z rzędu. Podobnie jak w poprzednich latach, popyt przemysłowy pozostanie głównym czynnikiem wpływającym na tę sytuację.
Jakie mogą być potencjalne skutki planu Trumpa dotyczącego ceł na ropę z Kanady? Jakie są perspektywy zapasów i co zrobi OPEC?
Nawet dwucyfrowe stopy zwrotu pojawiły się w tegorocznych wynikach funduszy metali szlachetnych. Początek roku jest zatem bardzo udany, choć oczekiwania zarządzających na ten rok wobec złota były raczej ostrożne.
Będą kolejne, dodatkowe aukcje w ramach rynku mocy, które pozwolą na budowę kolejnych elektrowni gazowych w Polsce. Rząd zapowiada organizację tzw. aukcji dogrywkowych rynku mocy na lata dostaw 2029 i 2030. Aukcje te miałyby być przeprowadzone w przypadku problemu z wystarczalnością zasobów mocy do produkcji energii elektrycznej. O tej z kolei mówi już teraz operator systemu energetycznego, a więc Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas