SBF winny! Niezwykle szybka decyzja przysięgłych w sprawie założyciela giełdy FTX

Tylko niespełna pięć godzin ławie przysięgłych w federalnym sądzie na Manhattanie zajęła dyskusja nad werdyktem w sprawie Sama Bankmana-Frieda (SBF), założyciela kryptowalutowej giełdy FTX.

Publikacja: 03.11.2023 08:05

Sam Bankman-Fried, były prezes giełdy kryptowalutowej FTX

Sam Bankman-Fried, były prezes giełdy kryptowalutowej FTX

Foto: Lam Yik/Bloomberg

Uznano go winnym wszystkich siedmiu zarzutów w tym potężnego oszustwa, które doprowadziło do bankructwa giełdy FTX. Za każde z najpoważniejszych przestępstw grozi mu nawet 20 lat więzienia. Wyrok spodziewany jest w marcu 2024 roku.

To niezwykle szybkie postępowanie w procesach przeciwko tzw białym kołnierzykom.

Czytaj więcej

FTX, czyli jak powstała i upadła finansowa czarna dziura

W sprawie Elizabeth Holmes, założycielce firmy Theranos oskarżonej o oszustwo, przysięgli w 2022 roku deliberowali osiem dni zanim uznali ją za winną , a proces trwał cztery miesiące.

Równie długo ława przysięgłych w 2005 roku dyskutowała zanim orzekła winę w sprawie Bernie Ebbersa, prezesa koncernu WorldCom oskarżonego o oszustwa księgowe, przypomina agencja Bloomberg.

Werdykt ławy przysięgłych w sprawie SBF uznano za zwycięstwo prokuratora Damiana Williamsa, który po procesie powiedział, że Sam Bankmann-Fried dopuścił się jednych z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych, a wielomiliardowy plan miał go uczynić królem krypto.

Oskarżyciele ustalili, że SBF zdecydował o transferze pieniędzy klientów FTX do kontrolowanego przez niego funduszu hedgingowego Alameda Research, które następnie zostały przeznaczone na ryzykowne inwestycje, polityczne darowizny i drogie nieruchomości.

Gospodarka światowa
Uzależnienie Fedu od statystyk podbija zmienność
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 4,6 procent
Gospodarka światowa
EBC tnie stopy, a Lagarde nie widzi ryzyka recesji
Gospodarka światowa
Zaskakująca siła amerykańskich konsumentów – rośnie sprzedaż detaliczna
Gospodarka światowa
EBC znów obniżył stopy o 25 pb. "Trwa proces dezinflacyjny"
Gospodarka światowa
Administracja Bidena chce ograniczyć innym krajom rozwój technologii AI