SBF winny! Niezwykle szybka decyzja przysięgłych w sprawie założyciela giełdy FTX

Tylko niespełna pięć godzin ławie przysięgłych w federalnym sądzie na Manhattanie zajęła dyskusja nad werdyktem w sprawie Sama Bankmana-Frieda (SBF), założyciela kryptowalutowej giełdy FTX.

Publikacja: 03.11.2023 08:05

Sam Bankman-Fried, były prezes giełdy kryptowalutowej FTX

Sam Bankman-Fried, były prezes giełdy kryptowalutowej FTX

Foto: Lam Yik/Bloomberg

Uznano go winnym wszystkich siedmiu zarzutów w tym potężnego oszustwa, które doprowadziło do bankructwa giełdy FTX. Za każde z najpoważniejszych przestępstw grozi mu nawet 20 lat więzienia. Wyrok spodziewany jest w marcu 2024 roku.

To niezwykle szybkie postępowanie w procesach przeciwko tzw białym kołnierzykom.

Czytaj więcej

FTX, czyli jak powstała i upadła finansowa czarna dziura

W sprawie Elizabeth Holmes, założycielce firmy Theranos oskarżonej o oszustwo, przysięgli w 2022 roku deliberowali osiem dni zanim uznali ją za winną , a proces trwał cztery miesiące.

Równie długo ława przysięgłych w 2005 roku dyskutowała zanim orzekła winę w sprawie Bernie Ebbersa, prezesa koncernu WorldCom oskarżonego o oszustwa księgowe, przypomina agencja Bloomberg.

Werdykt ławy przysięgłych w sprawie SBF uznano za zwycięstwo prokuratora Damiana Williamsa, który po procesie powiedział, że Sam Bankmann-Fried dopuścił się jednych z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych, a wielomiliardowy plan miał go uczynić królem krypto.

Oskarżyciele ustalili, że SBF zdecydował o transferze pieniędzy klientów FTX do kontrolowanego przez niego funduszu hedgingowego Alameda Research, które następnie zostały przeznaczone na ryzykowne inwestycje, polityczne darowizny i drogie nieruchomości.

Gospodarka światowa
Trump uderzy cłami w Kanadę i Meksyk
Gospodarka światowa
Nowy rekord cen złota - 2800 dolarów za uncję
Gospodarka światowa
EBC musi ciąć stopy szybciej niż Fed
Gospodarka światowa
Wzrost PKB USA nieco zwolnił
Gospodarka światowa
Wyniki amerykańskich gigantów technologicznych pod presją Deepseek
Gospodarka światowa
EBC znów tnie stopy procentowe. To jeszcze nie koniec obniżek?