#WykresDnia: Brazylijski handel zagraniczny wciąż na plusie

Brazylia odnotowała w lipcu większą niż oczekiwano nadwyżkę handlową, do czego przyczynił się mniejszy import paliw i nawozów, wynika z danych rządowych.

Publikacja: 02.08.2023 09:24

#WykresDnia: Brazylijski handel zagraniczny wciąż na plusie

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/F2eRDbzWsAIQYRm?format=png&name=small

Nadwyżka handlowa wyniosła w lipcu 9,04 mld USD po nadwyżce w wysokości 10,6 mld USD w czerwcu, podczas gdy ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się nadwyżki w wysokości 8,22 mld USD.

Import spadł o 18,2 proc. w porównaniu z lipcem 2022 r. do 20,03 mld USD, rosnąc z 19,5 mld USD w czerwcu. Eksport spadł o 2,6 proc. do 29,06 mld USD z 30,1 mld USD w czerwcu, wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, Przemysłu, Handlu i Usług.

Od początku roku do lipca Brazylia zgromadziła nadwyżkę handlową w wysokości 54,1 mld USD.

Brazylia spodziewa się w tym roku rekordowej nadwyżki handlowej. Prognozuje się, że nadwyżka handlowa wyniesie 84 mld USD w całym 2023 r., czyli o 36 proc. więcej niż 62,3 mld USD odnotowane w 2022 r., co samo w sobie było rekordem. Import spadnie bardziej niż eksport. Spadają ceny towarów importowanych przez Brazylię, takich jak nawozy, paliwa i pszenica.

– Kiedy skończy się rok, będziemy świętować rekordową nadwyżkę handlową, ale powiedziałbym, że będzie to świętowanie powściągliwe, ponieważ przyczyny rekordu nie są najbardziej pozytywne – powiedział José Augusto de Castro, prezes brazylijskiego stowarzyszenia handlu zagranicznego AEB.

– Rekord nastąpi głównie dlatego, że wolumen importu powinien spaść w tym roku, ze względu na słabe wyniki krajowej gospodarki – dodał.

Oczekuje się, że nadwyżka wzrośnie, ponieważ import spadnie bardziej niż eksport w porównaniu z 2022 r. Rząd prognozuje wartość eksportu w tym roku na 330 mld USD, co oznacza spadek o 1,2 proc. z 334,1 mld USD w ubiegłym roku. Import ma osiągnąć 245,2 mld USD, co oznacza spadek o 10 proc. z 272,6 mld USD w 2022 r.

Zdaniem resortu dwa czynniki leżą u podstaw rekordowej nadwyżki w 2023 r. Po pierwsze, ceny surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i nawozy, po osiągnięciu szczytu na początku wojny między Rosją a Ukrainą, znajdują się w trendzie spadkowym. Po drugie, oczekuje się, że spowolnienie gospodarcze spowoduje spadek importu ze względu na ograniczenie konsumpcji.

– Główną dobrą wiadomością na ten rok jest prawdopodobnie ożywienie chińskiej gospodarki, która jest największym partnerem handlowym Brazylii, co może nawet wygenerować lepszy wynik dla naszego eksportu za rok, niż się obecnie oczekuje – powiedział Castro.

Według kierownictwa AEB, oprócz krajowych działań handlowych w tym roku, oczy sektora biznesowego zwrócone są na kongres Brazylii w oczekiwaniu na zatwierdzenie reformy podatkowej.

Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva obiecał solidny i pewny wzrost gospodarczy w Brazylii, który będzie sprzeczny ze wszystkimi prognozami publikowanymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

„Jestem optymistą” i „kiedy ludzie zdadzą sobie sprawę, że gospodarka działa, zaczynają pojawiać się miejsca pracy, płace zaczynają rosnąć, inflacja zaczyna spadać. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich sytuacja się poprawia” – powiedział Lula w swoim cotygodniowym programie „Rozmowy z prezydentem”, emitowanym w sieciach społecznościowych.

Zapewnił, że będą zaskoczeni swoim krajem i „MFW pomyli się we wszystkich wypowiedziach o PKB, nie będą one prawdziwe. Brazylia będzie się rozwijać solidnie, niezawodnie” – podkreślił.

W maju MFW obniżył prognozę wzrostu Brazylii do 0,9 proc. w tym roku. Jednak 31 lipca instytucja prognozowała wzrost dla gospodarki narodowej o 2,1 proc. w 2023 r. i 1,2 proc. w kolejnym kalendarzu.

I co ważniejsze niż tylko wzrost, dodał Lula, „zamierzamy dokonać wzrostu dystrybucyjnego. Rośnie, rozdaje… tak, żeby życie ludzi toczyło się zgodnie z rozwojem kraju. To właśnie interesuje ludzi i tak się stanie”.

Prezydent stwierdził, że integracja społeczna jest wspólnym wątkiem kluczowym dla rozwoju Brazylii. – Dużo pieniędzy w rękach nielicznych, jak to było wcześniej, to koncentracja bogactwa. Małe pieniądze w rękach wielu to dystrybucja bogactwa. Kiedy każdy będzie miał trochę, zdamy sobie sprawę, że sytuacja się poprawi – ​​podkreślił.

Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg