Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 15:47 Publikacja: 27.07.2023 21:00
Foto: ALAIN JOCARD
O 8,6 proc., do nieco ponad 325 USD rósł w czwartek na otwarciu sesji w Nowym Jorku kurs akcji Mety, właściciela największej platformy społecznościowej na świecie Facebook i kilku innych popularnych aplikacji. Duże zainteresowanie inwestorów kupnem walorów widać było już w środę po zamknięciu sesji.
Zbiegły się w czasie dwa wydarzenia: z jednej strony firma Marka Zuckerberga pokazała wyniki za II kwartał i prognozę na kolejny trzymiesięczny okres, pozytywnie zaskakując analityków. Z drugiej amerykański bank centralny Fed podniósł stopy procentowe, co do zasady nie ma pozytywnego wpływu na wyniki firm korzystających z kredytów, ale w tym wypadku ważne okazało się stwierdzenie, że Stanów Zjednoczonych nie czeka recesja. A to recesja odstrasza inwestorów od zakupu walorów firm utrzymujących się z wydatków reklamowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Swoje wyniki finansowe zaprezentowały już Microsoft, Meta i Tesla. Każda z tych firm musiała odnieść się do nowego chińskiego modelu AI – Deepseek, który może mocno zmienić reguły gry.
Kolejny dzień indeksowi blue chips z warszawskiej giełdy nie udało się wyjść na zamknięcie nad poziom 2400 pkt. To tylko psychologiczna bariera, ale jednak trzyma rynek w szachu.
Po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi, we wtorek nasze indeksy wybrały „właściwy” kierunek, czyli rosły. WIG20 miał ochotę na 2400 pkt, co mu się udało na krótko w ostatniej godzinie handlu. Rynki czekają na wyniki posiedzenia Fedu i gigantów z Wall Street.
UBS oczekuje, że Wielka Czwórka (Microsoft, Alphabet, Amazon i Meta, na którą przypada prawie połowa wszystkich wydatków na sztuczną inteligencję) zwiększy nakłady inwestycyjne do 267 miliardów dolarów w 2025 r.
Warszawa znów najgorsza w Europie. WIG, WIG20 i ukraiński UX okupowały dół tabeli notowań wskaźników giełdowych Starego Kontynentu. Zniżki królowały na niemal wszystkich rynkach świata.
Wszystkie spółki z grona Siedmiu Wspaniałych mają odnotować wzrost zysków za miniony kwartał, z wyjątkiem Tesli. Oczy inwestorów zwrócone będą przede wszystkim na raport Nvidii.
– Jeśli model sztucznej inteligencji nie będzie trenowany na danych europejskich, to będzie miał znacznie wyższy poziom halucynacji przy pytaniach, które zadają Europejczycy – mówi „Parkietowi” Joelle Pineau, wiceprezes ds. badań nad AI w koncernie Meta.
W pierwszym półroczu 2024 r. reklamodawcy wydali na media więcej niż prognozowali specjaliści. W górę idzie prognoza na cały rok. W Internecie coraz większa dominacja Google i Mety.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas