Akcje spółki wzrosły w piątek na ostatniej sesji w czerwcu o 2,3 proc. do 193,97 USD natomiast indeks Nasdaq Composite, skupiający się na technologiach, zyskał 1,4 proc. Cena akcji Apple wzrosła w tym roku o 49 proc, a Nasdaq wzrósł o 31,7 proc. notując największy procentowy wzrost w pierwszej połowie roku od 1983 roku.
Apple już raz było blisko osiągnięcia rekordowej kapitalizacji - 3 stycznia 2022 r. Koncern technologiczny osiągnął poziom 3 bilionów dolarów podczas handlu w ciągu dnia, ale nie udało mu się go zamknąć. W 2018 r. był pierwszą firmą z kapitalizacją 1 bln USD a w 2020 r. osiągnął rynkową wycenę wynoszącą 2 bln USD.
Czytaj więcej
Jeśli w najbliższych godzinach nie dojdzie do zmiany sentymentu, Nasdaq Composite zaliczy najlepsze półroczne w historii rosnąc ok. 30% od początku tego roku. Nastroje na rynkach pozostają bardzo dobre, co w pewnym sensie podbudowane jest też danymi makroekonomicznymi ze Stanów Zjednoczonych.
Chociaż znaczenie osiągnięcia wartości rynkowej na poziomie 3 bilionów dolarów jest w dużej mierze symboliczne, jego skala wciąż zapiera dech w piersiach.
Jak podaje ABC News za 3 biliony dolarów można by kupić prawie 9 milionów domów w Stanach Zjednoczonych, w oparciu o średnią cenę sprzedaży w ciągu ostatniego roku obliczoną przez Zillow. Za tę kwotę można by również kupić 50 najcenniejszych drużyn sportowych na świecie. Gdyby 3 biliony dolarów zostały równo rozdzielone między wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych, każdy z nich otrzymałby około 9 tys. dolarów.