USA już w recesji, Europę też czekają trudne czasy

Część firm bardzo wyraźnie cierpi z powodu dekoniunktury, ale inne mają szansę znacznie rozwinąć się i wyjść z tego wzmocnione – uważa Manny Maceda, szef firmy Bain.

Publikacja: 20.10.2022 21:00

USA już w recesji, Europę też czekają trudne czasy

Foto: Bloomberg

Gospodarka światowa znalazła się w trudnym momencie. Czy po dwóch trudnych latach są nadzieje na spokojniejsze czasy?

– Cóż, mogłoby tak być, gdybyśmy recesję rozumieli jako „ciszę i spokój”. W naszej opinii gospodarka USA weszła już w fazę recesji i wkrótce potwierdzą to oficjalne dane. Niewykluczone, że w kolejnym etapie USA doświadczą też głębszej recesji, co może przełożyć się na głębszy kryzys na rynkach finansowych – mówi Manny Maceda z Bain & Company. Dodaje, że Europę również czekają trudne czasy. Z wysokimi cenami energii i okresem powolnego, wręcz anemicznego wzrostu. Nie można wykluczyć w Europie recesji, a nawet stagflacji.

Region z potencjałem

Zawirowania gospodarcze i geopolityczne już oddziałują na sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Gospodarki regionu muszą stawić czoła takim wyzwaniom jak wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i koszty finansowania czy zakłócenia w łańcuchach dostaw.

– Jeśli jednak przyjrzymy się doświadczeniom poprzednich kryzysów z ostatnich dziesięcioleci, to widać, że kraje tego regionu, a w szczególności Polska, wykazały się dużą odpornością na tego rodzaju sytuacje kryzysowe – podkreśla Maceda. Jego zdaniem wzrost gospodarczy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nadal będzie wyższy niż w Europie Zachodniej. Perspektywy rozwoju wynikają m.in. z trendów konwergencji z najbardziej zaawansowanymi gospodarkami europejskimi. – Sprzyjać będą takie trendy jak reshoring i near-shoring, co jest odpowiedzią przedsiębiorstw na niedawne zakłócenie w łańcuchach dostaw wywołane przez pandemię i wojnę w Ukrainie. Europa Środkowa pozostaje atrakcyjnym miejscem do inwestycji zarówno w sektorze usług, jak i wytwórczym – ocenia szef Bain. Spodziewa się dalszego wzrostu sektora technologicznego, energetycznego i prywatnej opieki zdrowotnej. – A dobre okazje inwestycyjne oferuje rozwój digitalizacji, który jest tu na wcześniejszym etapie niż w innych krajach Europy – dodaje.

Czytaj więcej

Nad Renem nie ma już optymistów. Gospodarkę Niemiec czeka recesja

Hamowanie na rynku fuzji

Sytuacja makroekonomiczna rzutuje też na rynek przejęć. W ostatnich latach (po krótkim załamaniu po wybuchu pandemii) widać było dużą aktywność transakcyjną. Utrzymywała się ona jeszcze w I połowie 2022 r.

– Ale od końca II kwartału obserwujemy wyraźne spowolnienie: spadek o około 50 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku. Według naszych szacunków miniony kwartał był jednym z najsłabszych w historii. Ta sytuacja utrzyma się do końca roku, biorąc pod uwagę trudne warunki gospodarcze i finansowe – prognozuje Maceda. Jego zdaniem, żeby nastąpiło ożywienie na rynku transakcji, kluczowe będzie wznowienie przez banki akcji kredytowej na dużą skalę.

– Raczej mówimy tu o przyszłym roku. Dziś trudno powiedzieć, czy nastąpi to już do II kwartału, czy też dopiero w II połowie 2023 r. Ale trzeba pamiętać, że wciąż na rynku są ogromne środki zgromadzone przez inwestorów na przejęcia, więc wierzymy, że to ożywienie nadejdzie – mówi Maceda. I zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię: transakcje zawarte w czasie recesji zazwyczaj przynoszą wyższe stopy zwrotu, co może potwierdzić się też w obecnej sytuacji.

Czas pokaże, jak na rynek M&A w Polsce przełoży się wojna w Ukrainie. Niewykluczone, że jeszcze przez jakiś czas inwestorzy podchodzić będą do transakcji w regionie z pewną dozą ostrożności. Ale w dłuższej perspektywie atuty gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej powinny przyciągać inwestorów branżowych i finansowych.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata