City obroniło się przed exodusem

Wyliczenia EY mówią, że w wyniku brexitu przeniesiono niewiele miejsc pracy na kontynent.

Aktualizacja: 30.03.2022 09:00 Publikacja: 30.03.2022 05:00

City obroniło się przed exodusem

Foto: Bloomberg

Od 2016 r., czyli od referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przeniesiono z Londynu do Europy Kontynentalnej jedynie 7,4 tys. miejsc pracy – mówią wyliczenia firmy EY.

Exodus etatów z londyńskiego City do innych europejskich centrów finansowych okazał się więc dużo mniejszy od prognoz. W 2016 r. PwC w raporcie zamówionym przez organizację lobbingową TheCityUK prognozowała, że brexit doprowadzi do utraty 100 tys. miejsc pracy w brytyjskim sektorze finansowym. Firma konsultingowa Oliver Wyman szacowała, że utracone zostanie 40 tys. etatów. Brukselski think tank Breugel wyliczał natomiast, że w Londynie ubędzie 10 tys. miejsc pracy w bankowości oraz 20 tys. w innych usługach finansowych. W okresie kilku miesięcy po referendum brexitowym firmy z londyńskiego City deklarowały, że przeniosą do europejskich centrów finansowych 12,5 tys. etatów.

Czytaj więcej

Londyn nadal mocno przyciąga

Dane EY nie mówią, ile miejsc pracy w brytyjskim sektorze finansowym nie powstało z powodu brexitu. Wyraźnie jednak wskazują, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie doprowadziło do przenosin na dużą skalę działalności finansowej z Londynu na kontynent. Miastem, które od 2016 r. przyciągnęło najwięcej pracowników sektora finansowego w związku z brexitem, jest Paryż. Przeniesiono tam 2,8 tys. etatów. Na drugim miejscu znalazł się Frankfurt nad Menem, który przyciągnął 1,8 tys. miejsc pracy, a na trzecim Dublin, do którego przeniosło się 1,2 tys. pracowników sektora finansowego.

– Większość firm sfinalizowała większą część potrzebnych ruchów operacyjnych na długo przed brexitowym deadlinem i była w stanie służyć klientom z Wielkiej Brytanii oraz z UE bez żadnych zakłóceń – twierdzi Omar Ali, lider ds. usług finansowych w EY w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, Indii oraz Afryki.

John Cunliffe, wiceprezes Banku Anglii, ostrzegł jednak niedawno, że w przyszłości więcej banków może przenosić personel i aktywa z londyńskiego City. Stanie się tak, jeśli Europejski Bank Centralny wymusi przenosiny, znacząco zaostrzając swoją politykę regulacyjną.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?