Środkami z MFW Węgrzy wesprą płynność banków

1,8 mld euro udostępni rząd dwóm instytucjom na pożyczki dla firm i konsumentów. Ale i tak nie zapobiegnie to spadkowi PKB o 4–5 proc.

Publikacja: 27.03.2009 01:08

Środkami z MFW Węgrzy wesprą płynność banków

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził drugą transzę pożyczki dla Węgier. Dla Budapesztu oznacza to pieniądze na pierwsze poważne inicjatywy mające złagodzić ciężką recesję. Zarówno zdaniem rządowego ośrodka Ecostat, jak i ekonomicznego instytutu badawczego GKI, tegoroczny spadek PKB przekroczy 4 proc.

Środki o wartości 2,5 mld euro zostaną przesłane nad Dunaj w najbliższych dniach. MFW stwierdził, że Węgrzy spełnili wszystkie stawiane im warunki, także dotyczące zmian w polityce makroekonomicznej. Pożyczka zostanie udzielona na mocy podpisanej w listopadzie umowy opiewającej w sumie na 12,3 mld euro. W zeszłym roku na konta w Węgierskim Banku Narodowym wpłynęło 5 mld euro, które zostały wydane głównie na obronę kursu waluty i zastrzyk płynności dla banków.

[srodtytul]Przez banki do firm[/srodtytul]

Dziś rząd nadal dostrzega konieczność pomocy bankom, ale może już pomyśleć także o tym, jak przyspieszyć zakończenie recesji. Tym dwóm celom ma służyć udostępnienie pożyczek o łącznej wartości 520 mld forintów (1,8 mld euro) dwóm pożyczkodawcom o krajowym kapitale: OTP Bank i FHB Bank. „Ten zastrzyk płynności tłumaczyć należy tym, że wszystkie działające na Węgrzech banki mające zagranicznych właścicieli mogą dostać wsparcie płynności od banków matek, wspieranych przez ich rodzime państwa” – napisał w komentarzu Balint Farkas, ekonomista UniCredit Bank Hungary.

OTP to były państwowy hegemon, a dziś największy bank Węgier i całej Europy Środkowej. Należy do instytucji najmocniej uderzonych strukturalnymi problemami gospodarki: trwającą już dwa lata dekoniunkturą i dużym zadłużeniem zagranicznym. FHB specjalizuje się w refinansowaniu kredytów hipotecznych. 4 proc. jego akcji posiada państwo.

Otrzymaną równowartość 1,4 mld euro OTP ma przeznaczyć na kredyty dla małych i średnich firm (przynajmniej połowę) oraz osób indywidualnych. Pieniądze trafić mogą wyłącznie do klientów węgierskich (OTP posiada firmy zależne w krajach sąsiednich). Bank zobowiązał się, że portfel kredytowy będzie rósł. Z kolei FHB zgodził się nie zmniejszać portfela kredytów i rozszerzyć emisję opartych na nich obligacji. Państwo otrzyma miejsce w radzie nadzorczej OTP – w organach FHB jest już reprezentowane.

[srodtytul]PKB mocno w dół, inflacja nie[/srodtytul]

Przedstawione właśnie nowe prognozy dla węgierskiej gospodarki trudno uznać za optymistyczne. Ecostat spodziewa się, że PKB zmaleje w tym roku o 4,1 proc., a w następnym będzie stał niemal w miejscu (+0,1 proc.). Konsumpcja ma spaść w 2009 r. o 4,7 proc., inwestycje o 5,7 proc., a eksport o 10,8 proc.

GKI zrewidował prognozę spadku PKB do 4–5 proc., z wcześniejszych 3,5 proc. Inflacja, zdaniem obu ośrodków analitycznych, pozostanie w tym roku powyżej 3 proc. Deficyt budżetowy ma zostać utrzymany poniżej 3 proc. To jednak stoi pod znakiem zapytania, gdyż wciąż nie wiadomo, kto sformuje nowy rząd i jaką politykę zaproponuje. Premier Ferenc Gyurcsany w sobotę poinformował o dymisji.

Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Gospodarka światowa
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Gospodarka światowa
Jak doradcy Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?