Wielka fala kapitału płynie na giełdy

Według prognoz BofA napływ kapitału do globalnych funduszy akcji może sięgnąć w tym roku ponad 1,6 bln USD.

Publikacja: 23.03.2021 04:15

Wielka fala kapitału płynie na giełdy

Foto: Bloomberg

Obawy o inflację powodują, że inwestorzy na całym świecie nie chcą trzymać gotówki. W efekcie pompują kapitał na rynek akcji. Analitycy Bank of America wyliczyli, że jeśli globalne napływy do funduszy akcji będą utrzymywać się na dotychczasowym poziomie, w tym roku mogą sięgnąć astronomicznych 1,6 bln USD.

Rzeka pieniędzy

Inwestorzy nie boją się rynkowej zmienności czy ryzyka związanego z wysokimi wycenami – wiele indeksów w ostatnim czasie znalazło się na historycznych szczytach – i lokują środki na rynku akcji w imponującym tempie. Jak wynika z danych BofA, w tygodniu zakończonym 17 marca do globalnych funduszy akcji napłynęło 68,3 mld USD. Dzięki temu od początku roku napływy wynoszą już 347 mld USD i pobiły poprzedni rekord z 2017 r. Według BofA w całym 2021 r. napływy mogą sięgnąć 1,64 bln USD.

Dane wskazują, że akcje pozostają najpopularniejszym instrumentem inwestycyjnym. Deklasują obligacje, których rentowność w ostatnim czasie wyraźnie rośnie (czyli ceny spadają). Od początku roku napływy do globalnych funduszy obligacji wyniosły 110 mld USD. To około jednej trzeciej tego, ile odnotowano w przypadku funduszy akcji.

Rentowność obligacji rośnie z powodu obaw o inflację. Ogromne pakiety stymulacyjne, choć pomogą gospodarkom, to mogą doprowadzić właśnie do wzrostu cen. Z sygnałami inflacji nie zamierzają walczyć największe banki centralne, które sygnalizują, że stopy procentowe pozostawią na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez jakiś czas. Według analityków jest to jeden z powodów tak dużych napływów na rynek akcji.

Wall Street dominuje

Jak wynika z danych BofA i EPFR Global, wśród głównych rynków w 2021 r. inwestorzy faworyzują akcje amerykańskie. Z globalnych napływów na poziomie 68,3 mld USD w tygodniu zakończonym 17 marca aż 56,76 mld USD przypadło na akcje z USA (dla porównania, tydzień wcześniej napływy wyniosły 16,83 mld USD, co oznacza wzrost o 237 proc. w ujęciu tygodniowym). Dzięki temu od początku roku w akcje spółek notowanych na Wall Street wpompowano 138 mld USD. Pod tym względem Europa jest daleko w tyle. W fundusze inwestujące w europejskie akcje napływy od początku roku sięgają zaledwie 264 mln USD.

Foto: GG Parkiet

Specjaliści tłumaczą, że do dużych napływów środków na amerykańskie giełdy akcji przyczyni się najnowszy pakiet stymulacyjny, w ramach którego Amerykanie otrzymają czeki o wartości 1400 USD. Oczekuje się, że kilkadziesiąt miliardów dolarów może dzięki temu trafić na rynek kapitałowy.

W ujęciu sektorowym inwestorzy nadal wierzą w spółki technologiczne. W tygodniu zakończonym 17 marca napływy do funduszy inwestujących w spółki technologiczne wyniosły 3,2 mld USD, co jest szóstym co do wielkości wynikiem w historii. Za technologią znalazł się sektor finansowy (2,6 mld USD), który dobrze sobie radzi w czasie poprawy koniunktury, czego inwestorzy spodziewają się dzięki stymulacji fiskalnej i szczepieniom.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata