Ciemne chmury nad resortem ds. mieszkalnictwa. Wiceminister na dywaniku

Minister rozwoju po weekendzie zaprezentuje na forum rządu zaktualizowany program mieszkaniowy. Wcześniej rozliczy wiceministra.

Publikacja: 30.10.2024 11:06

Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak.

Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak.

Foto: Mat. prasowe

- Prezentacja programu mieszkaniowego na poziomie rządowym odbędzie się w przyszłym tygodniu – powiedział w środę rano w TVP Info minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Polityk był pytany, czy po sprzeciwie Lewicy i Polski 2050 projekt dopłat do kredytów został pogrzebany. Ugrupowania tworzące koalicję od początku miały zupełnie odmienne spojrzenia na mieszkaniówkę, a w umowie koalicyjnej w tym temacie pojawiły się ogólniki. Obsada Ministerstwa Rozwoju i Technologii przypadła głównie PSL, ruszyły prace nad następcą „Bezpiecznego kredytu”. Maj jest symboliczną datą, kiedy mieszkaniowe tarcia w koalicji wyszły poza gabinety – marszałek Szymon Hołownia (Polska 2050) powiedział, że jego ugrupowanie dopłat do kredytu nie poprze.  

W lipcu projekt ustawy o programie „Na start” został skierowany do prac na forum rządu, jednak wbrew oczekiwaniom m.in. wiceministra Jacka Tomczaka „po wakacjach” nie udało się wypracować porozumienia w gronie koalicji. Sprawa zeszła też na dalszy plan po powodzi.

Czytaj więcej

Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak: Programu „Na start” nie odwołuję

Kolejne zmiany w projekcie ustawy o dopłatach do kredytów mieszkaniowych. Najpierw pozna je rząd

Lewica i Polska 2050 kategorycznie sprzeciwiają się programowi dopłat do kredytów mieszkaniowych, optują za zwiększeniem roli budownictwa społecznego i komunalnego.

- Uwzględniłem zastrzeżenia, które wnosiły Lewica i Polska 2050, w tej chwili w projekcie ustawy czynione są ostatnie szlify. W przyszłym tygodniu będę go prezentował na poziomie rządu, jak i naszym partnerom koalicyjnym. Liczę, że w przyszłym tygodniu siądziemy do rozmów nad nowa propozycją - powiedział minister Paszyk w TVP Info. - Niezmiennie proponujemy wsparcie mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Nie rezygnujemy z dopłat do kredytów mieszkaniowych, w wielu europejskich krajach pomaga się w zakupie na własność. Uspokajam wszystkich, którzy zarzucają nam, że program będzie wspierał jakaś jedną kategorię podmiotów gospodarczych czy przyczyniał się do wzrostu cen – dodał, ale nie sprecyzował, jakie bezpieczniki i modyfikacje wprowadzono do nowej wersji projektu. Przypomnijmy, że „Na start” to projekt dotyczący stricte dopłat do kredytów. Wsparcie budownictwa społecznego/komunalnego i rozwiązania mające ułatwić budowanie to przedmioty osobnych projektów ustaw.

Czytaj więcej

Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju: Liczymy, że parlamentarzyści chcą wspierać polskie rodziny

Wiceminister zajmuje się mieszkaniówką i na niej zarabia. Wezwanie na dywanik

Mówiąc o wspieraniu „jakiejś jednej kategorii podmiotów” minister Paszyk nawiązał do formułowanych w mediach społecznościowych, ale też przez polityków koalicji zarzutów, że programu dopłat do kredytów to program wsparcia deweloperów. Tymczasem atmosfera tylko gęstnieje.

Wirtualna Polska w środowym tekście zarzuciła wiceministrowi Tomczakowi, że bardzo aktywnie zabiega o przeforsowanie ustawy o dopłatach do kredytów, a jednocześnie związana z nim kancelaria notarialna od lat zarabia na pośredniczeniu w transakcjach na rynku pierwotnym (przygotowuje umowy deweloperskie i akty przeniesienia własności). W publikacji czytamy, że choć Tomczak wykazuje w oświadczeniach niewielkie dochody z pracy na rzecz kancelarii (zawiesił działalność wchodząc do rządu w grudniu 2023 r.), to większość dochodów prawdopodobnie trafia do wspólniczki-żony (małżeństwo ma rozdzielność majątkową). W artykule nie znalazł się komentarz Tomczaka ani informacja, że polityk był o niego proszony. 

„Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk bardzo poważnie traktuje doniesienia medialne, które pojawiły się w artykule opublikowanym w jednym z portali internetowych, dlatego w trybie pilnym wezwał wiceministra Jacka Tomczaka do złożenia wyjaśnień i odniesienia się do postawionych w tekście zarzutów. MRiT przykłada wielką wagę do transparentności i zgodności z prawem oraz zasadami etycznymi działań podejmowanych przez członków kierownictwa resortu. Jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą, spotkają się ze stanowczą reakcją” – napisało biuro prasowe resortu poproszonego przez nas o komentarz.

Na platformie X pojawiły się żądania dymisji Tomczaka formułowane przez posłanki Magdalenę Biejat i Marcelinę Zawiszę.

Kilka slajdów zamiast „bardzo szczegółowych analiz”

Również w środę ukazał się tekst „Dziennika Gazety Prawnej” – gazeta poprosiła resort rozwoju o udostępnienie „bardzo szczegółowych analiz” o których wiceminister Tomczak wspomniał na niedawnym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Polityk mówił wtedy, że z analiz wynika, iż bez programu spadnie podaż, a ceny wzrosną. Ministerstwo udostępniło jedynie opinię Instytutu Techniki Budowlanej dotyczącą stricte kosztów budowlanych oraz sporządzoną przez siebie prezentację multimedialną na wrześniowe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”