Jak podał w czwartek GUS, produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła realnie (tzn. w cenach stałych) o 1,5 proc. rok do roku po zniżce o 0,7 proc. w maju i zwyżce o 1,2 proc. w kwietniu. To wynik minimalnie poniżej przeciętnych szacunków ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej”, które wskazywały na wzrost produkcji budowlanej w czerwcu o 1,8 proc. rok do roku.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlana w czerwcu była realnie o 2,4 proc. wyższa niż rok wcześniej, ale o 0,5 proc. niższa niż w maju. Była to już druga z rzędu i trzecia w ciągu czterech miesięcy zniżka produkcji budowlanej w ujęciu miesiąc do miesiąca.
Optymistycznym akcentem w czwartkowych danych jest dobra wciąż kondycja budownictwa infrastrukturalnego. Produkcja w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” wzrosła w czerwcu o 5,9 proc. rok do roku po zwyżce o 9,1 proc. w maju. Ekonomiści tłumaczą to finalizowaniem projektów inwestycyjnych z budżetu UE na lata 2014-2020 (bieżący rok jest ostatnim na wykorzystanie tych funduszy).
Czytaj więcej
Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce w czerwcu wzrosła o 0,4 proc. po trzech miesiącach zniżek. Ceny gotowych produktów praktycznie stanęły w miejscu.
Nieco szybciej niż w maju rosła aktywność w zakresie robot budowlanych specjalistycznych, które obejmują m.in. przygotowanie gruntów pod budowę. Zwiększyła się ona o 3,8 proc. rok do roku po zwyżce o 0,9 proc. miesiąc wcześniej.