Agencja Fitch postanowiła w piątek wieczorem utrzymać ocenę ratingową Polski na poziomie „A-” odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej.
Na tę decyzję miał wpłynąć stabilny wzrost gospodarczy Polski w ostatnich latach. Agencja oceniła, że nasza gospodarka jest zdywersyfikowana, ma stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego w porównaniu do krajów z podobnym ratingiem.
Agencja widzi też dobre prognozy na przyszłość. Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, jej wysoką odporność na szoki zewnętrzne oraz rosnące wyzwania makroekonomiczne.
Czytaj więcej
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie zasady odległościowej, czyli zakazu lokowania elektrowni w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej został skierowany do prac w sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Jak prognozuje Fitch, wzrost gospodarczy Polski spadnie z szacowanych wcześniej 5,7 proc. w roku 2022 do 1,1 proc. w 2023 roku z powodu spowolnienia aktywności gospodarczej u głównych partnerów handlowych oraz spowolnienia popytu krajowego. Agencja przewiduje jednak, że gospodarka ożywi się w 2024 roku i wzrośnie wtedy o 2,6 proc.