Jak powiedział Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings — z tego co słyszmy — projekt NABE nie będzie realizowany. - Myślimy, że będzie jakiś inny pomysł na dekarbonizację, choć prawdopodobnie w innej skali. Jest kilka możliwych opcji — powiedział podczas konferencji Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings. Przyznał on, że jeśli nie będzie transferu aktywów, będzie to negatywne dla ratingów. - Będą pewne obniżki, gdyby nie było jakiejś formy wsparcia ze strony państwa dla dekarbonizacji sektora energetycznego-dodał dyrektor.
Jak dodała dyrektor Fitcha Renata Dobrzyńska, brak wydzielenia aktywów węglowych obniżyłby, a ostatecznie zamknąłby możliwości pozyskiwania finansowania dłużnego potrzebnego na transformację energetyczną.
Czytaj więcej
Mimo przeglądu inwestycji w atom Warszawa rozmawia o jego finansowaniu z Brukselą.
Dyrektor zauważyła, że niewiele wiadomo o planach rządu dla sektora energetycznego w dłuższym terminie. Dyrektor oceniła, że jeśli rząd zdecyduje się na wydzielenie aktywów dystrybucyjnych z grup energetycznych, oznaczać to będzie mniejszy udział regulowanych wyników w EBITDA grup, wyższą zmienność wyników, niższe możliwości zadłużenia i niższe ratingi.
Kres idei powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miałaby przejąć elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego od spółek, oficjalnie nastąpił 16 lutego, kiedy ze stron rządowych projekt wycofano. KPRM, po fiasku procesu legislacyjnego poprzedniego rządu finalnie pożegnał się tym projektem. – NABE nie ma, a elektrownie węglowe pozostają na razie w strukturach spółek energetycznych – powiedziała 1 marca minister przemysłu Marzena Czarnecka. Zapowiedziała analizy procesu wydzielenia elektrowni węglowych.