Polska przedstawi własny plan rozwodu z rosyjskimi surowcami

Na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi plan jak najszybszego odejścia od węglowodorów z Rosji – zapowiedział Premier RP, Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Europejskiej.

Publikacja: 25.03.2022 20:48

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Szef polskiego rządu zapowiedział, że już w tym roku Polska będzie niezależna od rosyjskiego gazu, a także ropy. – Przedstawimy plan w związku z węglem. Są jednak stolice europejskie, które hamują proces odchodzenia od rosyjskich węglowodorów – powiedział.

Zdradził, że na początku przyszłego tygodnia, wraz z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą rząd, przedstawi plan jak najszybszego odejścia od węglowodorów ze strony Rosji. Nie odpowiedział jednak na pytanie jednego z dziennikarzy, jakie dotychczas kroki podjęła Polska, aby już teraz zmniejszyć zakup surowców z Rosji.

Podkreślił, że Polska była wśród państw, które proponowały najdalej idące sankcje, które będą w stanie odciąć dopływ pieniędzy do Rosji. – Domagamy się, aby zaprzestać kupowania gazu, ropy od Rosji. Niestety niektóre państwa nie są do tego gotowe: Niemcy, Austria, Węgry – powiedział.

Przypomniał, że zaproponował także 10-punktowy pakiet i wymienił kilka najważniejszych pozycji. – Wśród głównych postulatów jest zablokowanie eksportu i importu z Rosji – dodał.

Polska proponuje także pełną blokadę portów europejskich dla statków z Rosji. – Porty europejskie też powinny wykluczać przyjmowanie statków rosyjskich, ale także proponujemy zakaz jakiejkolwiek propagandy rosyjskiej, bo wiemy, jak działają rosyjscy szpiedzy – dodał.

Premier miał także zaproponować koncepcję konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów, aby móc zrekompensować wysokie ceny węglowodorów, pomóc w odbudowie Ukrainy i w kryzysie uchodźczym. Dotychczas kraje europejskie „zamrażały” majątki rosyjskich oligarchów. – Na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawimy plan konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów, aby pieniądze trafiły we właściwe miejsce – zapowiedział.

Gospodarka krajowa
Wynagrodzenia w Polsce rosną coraz wolniej
Gospodarka krajowa
Czy zapowiedziane inwestycje to przełom?
Gospodarka krajowa
W poszukiwaniu pracowników
Gospodarka krajowa
Rząd sypnie miliardami na transport
Gospodarka krajowa
Tempo wzrostu wynagrodzeń w polskiej gospodarce zwalnia. Dane gorsze od prognoz
Gospodarka krajowa
Inwestycje, deregulacja i transformacja, czyli o rządowym pomyśle na rozwój