Dla osób szukających pracy albo planujących jej zmianę 2022 rok zaczął się bardzo dobrze. Styczniowe dane z portali rekrutacyjnych i obserwacje branży HR dowodzą, że pracodawcy, którzy w planach na ten rok mieli zatrudnienie nowych pracowników (a takie plany miało według badań Hays Poland 95 proc. firm), ruszyli na ich poszukiwanie już z początkiem roku. – W styczniu odnotowaliśmy rekordową liczbę niemal 400 tys. ogłoszeń! To niesamowity skok, prawie o 90 tysięcy w porównaniu z grudniem 2021 roku – podkreśla Katarzyna Zimińska z agencji zatrudnienia Adecco Group, komentując jej dane dotyczące ofert pracy opublikowanych w internecie. Według statystyk Adecco Group i firmy Job Market Insights na portalach pracy i w serwisach społecznościowych pojawiło się w styczniu 393,7 tys. ogłoszeń. To prawie o dwie trzecie (niemal 156 tys.) więcej niż rok wcześniej.
Zniknęły nadwyżki
Wysyp ofert pracy pokazał też raport Grant Thornton, który bazuje na danych firmy Element monitorującej 50 największych portali rekrutacyjnych. W styczniu opublikowano tam prawie 307,3 tys. nowych ogłoszeń – więcej niemal o 40 proc. niż rok wcześniej i o 30 proc. niż w końcówce minionego roku. Ze styczniowego ożywienia w rekrutacji korzysta giełdowa Grupa Pracuj, właściciel największego portalu z ofertami dla specjalistów – Pracuj.pl, i portalu z ofertami pracy w IT, the:protocol.
– W styczniu tego roku po raz pierwszy w historii Pracuj.pl w ciągu miesiąca zamieszczono tam ponad 100 tysięcy ogłoszeń, aż o 67 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r. – informuje Aleksandra Skwarska, menedżer PR i CSR w Grupie Pracuj. Zaznacza, że pierwszy miesiąc 2022 roku przyniósł kontynuację ożywienia rekrutacyjnego, obserwowanego w całym minionym roku, w tym w IV kwartale, gdy na Pracuj.pl opublikowano prawie 268,4 tys. ofert.
Czytaj więcej
O ponad 40 proc. poszło w górę w ciągu dekady roczne wynagrodzenie członka zarządu spółki notowanej na rynku głównym.
Styczniową gorączkę w rekrutacji tłumaczą wyniki najnowszego tzw. szybkiego monitoringu, czyli ankietowych badań NBP. Według nich prawie co druga firma (48,5 proc. badanych) miała w IV kwartale 2021 r. wakaty, czyli nieobsadzone miejsca pracy.